Коаліція правозахисних організацій провела зустріч щодо законодавчих змін для постраждалих від війни | Центр прав людини ZMINA

Коаліція правозахисних організацій провела зустріч щодо законодавчих змін для постраждалих від війни

A+ A-

18 лютого 2025 року в Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим відбулася зустріч Постійної Представниці Ольги Куришко з представниками Коаліції організацій, що займаються захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії Росії проти України. До обговорення також долучилися народна депутатка України Таміла Ташева та експерти.

Ольга Куришко, Таміла Ташева. Фото: Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим

Центр прав людини ZMINA на заході представляла адвокаційна директорка Альона Луньова.

Головною темою зустрічі стала презентація розробленої правозахисниками дорожньої карти законопроєктів, спрямованих на захист прав постраждалих від війни. Учасники обговорили необхідність оновлення законодавства, зокрема у сфері оцінки шкоди та компенсації, а також адаптацію правових механізмів до реальних викликів, які постають перед людьми, що проживають на тимчасово окупованих територіях.

Представники коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок війни, коротко окреслили ключові тенденції у сфері законодавчого врегулювання питань, які пов’язані із подоланням наслідків війни. Зокрема, важливим кроком має стати оцінка впливу нормативно-правових актів на українських громадян, які залишаються на ТОТ України.

Ольга Куришко наголосила, що ефективна система обліку завданої шкоди має розроблятися вже зараз, навіть якщо повна оцінка втрат стане можливою лише після повернення контролю над окупованими територіями.

Також на зустрічі порушили питання змін до законодавства у сфері підтримки внутрішньо переміщених осіб, реєстрації актів цивільного стану, що відбулись на тимчасово окупованій території, а також розбудови органів державного управління на звільнених територіях.

Учасники наголосили на важливості врахування умов триваючої окупації при розробці законодавчих ініціатив та продовжили роботу над механізмами підтримки постраждалих від війни.

На початку лютого цього року правозахисники коаліції представили аналітичну записку: Якими можуть бути підходи щодо документів, виданих в окупації?, в якій окреслили перелік документів, які видаються окупаційною владою та можуть бути враховані державними органами України у визначеному порядку. Документ спрямований на мінімізацію негативних наслідків окупації для українців, які продовжують проживати на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

У січні 2025 року коаліція презентувала документ із 13 пріоритетних кроків, які має допомогти Кабміну та Верховній Раді у підтримці зв’язків з українцями в окупації та підтримці потерпілих від війни громадян.

Цей матеріал вийшов за підтримки UK International Development від уряду Великої Британії; висловлені погляди необов’язково відображають офіційну позицію уряду Великої Британії.