Коаліція “Україна. П’ята ранку” представила звіт про українську практику розслідування насильницьких зникнень
Коаліція “Україна. П’ята ранку” випустила звіт “Насильницькі зникнення: національна практика v. міжнародні стандарти”. До роботи над документом долучилася радниця Центру прав людини ZMINA Наталія Охотнікова.
Росія з 2014 року незаконно затримувала українців на окупованих територіях, і цих випадків після 2022 року стало набагато більше. Фактично будь-хто може стати постраждалим від насильницьких зникнень, але частіше росіяни викрадають тих, хто має активну громадянську чи проукраїнську позицію, є колишніми військовими, працює в органах місцевого самоврядування чи правоохоронних органах або ж просто говорить українською мовою.
Цей звіт оцінює спроможності України дотримуватися стандартів міжнародного права для захисту постраждалих від насильницьких зникнень. Зокрема, дослідження вказує, що війна Росії проти України змусила правоохоронні органи переоцінити практику кримінального процесуального законодавства, а отримання доказів стало найбільшим викликом для розслідування. Так, правоохоронці не мають доступу до окупованої території, де росіяни скоюють злочини. Також складно комунікувати зі свідками та потерпілими, які або знаходяться в окупації, або виїхали за кордон. Крім того, є базове правило збору доказів за вимогами КПК України — інформацію, зібрану неурядовими організаціями, не можна використати у межах проваджень як доказ. Тобто на практиці дані від громадських організацій, яка займаються документуванням воєнних злочинів, вимагають належної перевірки, що дуже сповільнює процес розслідування.
Дослідження провели громадські організації “Ukrainian Legal Advisory Group”, “Медійна ініціатива за права людини”, Центр прав людини ZMINA від імені коаліції громадських організацій “Україна. П’ята ранку”. Коаліція об’єднує зусилля 38 громадських організацій у сфері захисту жертв збройної агресії в Україні та притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців найтяжчих міжнародних злочинів.
Дослідження доступне для ознайомлення за посиланням.