Кроки для ОБСЄ у допомозі Україні: у Відні відбувся захід громадянського суспільства
16 травня представники громадянського суспільства провели у Відні в рамках Другої додаткової зустрічі з людського виміру за головуванням Польщі в ОБСЄ захід для обговорення наступних кроків, які можуть зробити ОБСЄ та країни-учасники в контексті війни Росії проти України після підготовленого звіту в рамках Московського механізму.
У панельній дискусії взяли участь доповідач Московського механізму професор Вольфанг Бенедек, менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Марія Курінна, програмна координаторка напрямку “Правозахисна діяльність” Нідерландського Гельсінського комітету Антаніна Маслико, виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова та голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник за модерації Мет’ю Джонса з Фонду домів прав людини.
Професор Бенедек доповів щодо особливостей процесу та викликів, які мали місце під час підготовки звіту в рамках Московського механізму.
Ольга Скрипник розповіла про задокументовані воєнні злочини та злочини проти людяності у визволених населених пунктах України. Вона надала інформацію про факти нагородження владою РФ військовослужбовців, які брали участь у вторгненні. Скрипник визнала важливість подібних механізмів та підготовки звітів, але наголосила на необхідності створення механізмів по притягненню злочинців до відповідальності, включаючи активну участь держав-учасників ОБСЄ у створенні Спеціального трибуналу для покарання злочину російської агресії проти України.
Олександра Романцова підтримала створення Московського механізму та зауважила, що організації громадянського суспільства мали лише 12 календарних днів для надання матеріалів щодо задокументованих потенційних воєнних злочинів. Значна кількість організацій не мала можливості надати матеріали, що призвело до невключення великої кількості потенційних порушень прав людини та воєнних злочинів, злочинів проти людяності.
Марія Курінна зробила доповідь щодо фактів примусової депортації громадян/ок України, створення “фільтраційних таборів”, незаконного попереднього ув’язнення, допитів і катувань деяких громадян, що призводить до грубих порушень прав людини та військових злочинів за Римським статутом, розділення сімей, розміщення громадян України у віддалених регіонах Росії, неможливості виїхати з РФ за відсутності документів, які посвідчують особу.
Курінна розповіла, що окрім депортації дорослих до Росії, є чимало свідчень про депортацію дітей, у тому числі дітей, позбавлених опіки та піклування, дітей-сиріт, дітей із дитячих будинків сімейного типу, дітей, чиї батьки були вбиті. Вона підкреслила необхідність забезпечення можливості виїзду громадян України з РФ, а також документування фактів примусової депортації.
Антаніна Маслико наголосила, що мандат Московського механізму мав часові обмеження, оскільки звіт охоплює події, що відбулися у період з 24 лютого до 1 квітня 2022 року, але війна триває, нові події та порушення продовжують відбуватися щодня.
“Відповідно організації громадянського суспільства рекомендують продовжити ініціювання Московського механізму як інструменту, що дозволяє документувати порушення міжнародного гуманітарного та міжнародного права прав людини в рамках ОБСЄ”, — заважила вона.
На заході також виступила Анна-Софія Пузанова, донька Юлії Паєвської, української волонтерки та парамедикині на псевдо Тайра, яка 16 березня була захоплена в полон російськими військовими. Пузанова закликала країни-учасників ОБСЄ активно брати участь у процесі визволення з полону громадян України, яких насильницьки викрадають або затримують представники російської армії та інших силових інституцій.
Під час заходу країни-учасники ОБСЄ та представники громадянського суспільства обговорили подальші практичні кроки, щоб вплинути на ситуацію та припинити неприпустимі та безпрецедентні з часів Другої світової війни воєнні злочини та злочини проти людяності на території України.
***
Центр прав людини ZMINA та Кримська правозахисна група входять до коаліції “Україна. П’ята ранку“, яка збирає та документує воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені в ході російської збройної агресії в Україні. 28 березня у Відні представники правозахисних організацій Коаліції “Україна. П’ята ранку” зустрілися із експертами Московського механізму. Надані коаліцією матеріали були використані у доповіді “московського механізму” ОБСЄ.