Кримінальна відповідальність за отримання паспортів РФ: правозахисники проаналізували відповідний законопроєкт

A+ A-

Правозахисні організації проаналізували законопроєкт “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо протидії російській паспортизації” (р.н. 8057), ініційований Урядом України та зареєстрований у Верховній Раді 19 вересня цього року. Цей аналіз вони також направили до ВРУ.

Як йдеться у пояснювальній записці до проєкту, його мета — протидіяти примушуванню громадян України до набуття громадянства держави-агресора. Автори передбачають, що ухвалення проєкту дозволить притягати до відповідальності за російську паспортизацію населення України, а також має зменшити кількість громадян України, які захочуть добровільно отримати громадянство держави-агресора. 

За словами правозахисників, можна погодитися із тим, що документування паспортами РФ є свідомою політикою країни-агресора і що це злочин. Але встановлення кримінальної відповідальності саме за отримання такого паспорту суперечить державній політиці з цього питання, адже може стати додатковим фактором залякування мешканців тимчасово окупованої території та руйнуватиме існуючу практику кваліфікації даного діяння як воєнного злочину, яка вже склалася.

Водночас інші пропозиції законопроєкту не є обґрунтованими. Зокрема, експерти говорять, що факт добровільності набуття громадянства  РФ на окупованій території є більш ніж сумнівним. Крім того, запропонована законопроєктом санкція за набуття громадянства держави-агресора та/або отримання паспортних документів держави-агресора є непропорційно великою.

Також правозахисники переконані: ухвалення цього законопроєкту матиме негативний вплив на розслідування вже наявних кримінальних проваджень та притягнення до відповідальності осіб, які вчинили даний злочин, а також негативно вплинуть на мотивацію таких осіб співпрацювати з правоохоронними органами.

Із повним аналізом документа можна ознайомитися за посиланням.