“Наша сила — у побудові мереж”: у Києві відбувся захід з нагоди Дня захисту жінок-правозахисниць | Центр прав людини ZMINA

“Наша сила — у побудові мереж”: у Києві відбувся захід з нагоди Дня захисту жінок-правозахисниць

A+ A-

29 листопада 2024 року у Кримському домі у Києві відбувся захід “Жінки на захисті прав людини”, організований “Домом прав людини “Крим” та “Освітнім домом прав людини” в Чернігові за підтримки Центру прав людини ZMINA та Європейського Союзу. Подія була приурочена 30-річчю Міжнародної мережі домів прав людини та Дню захисту жінок-правозахисниць, що відзначається 29 листопада.

Фото: Артем Галкін

Жінки-правозахисниці відіграють ключову роль у захисті прав людини, підтримці постраждалих спільнот та документуванні воєнних злочинів. Захід став платформою для обміну досвідом, пошуку відповідей на виклики та співпраці між громадськими організаціями, медіа та міжнародною спільнотою.

Роль жінок у правозахисті під час війни

У межах заходу відбулася тематична дискусія “Роль жінок-правозахисниць у сучасних українських реаліях збройної агресії Росії проти України”, під час якої спікерки поділилися особистими історіями та досвідом правозахисної діяльності.

Фото: Артем Галкін

Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA, розповіла про свої спостереження за останні 10 років: “Я вражена можливостями й здатністю українців до мережування. Хочу повернутися на 10–11 років тому, до Євромайдану, де сотні тисяч людей на Майдані, які нагадували величезний мурашник, діяли як один механізм і точно знали, що робити. Так само і правозахисники як частина суспільства здатні до неймовірно швидкої самоорганізації та мережування у відповідь на виклики, які перед нами постають. Ця синергія стала критично важливою для громадських організацій у 2022 році, коли ми почали документувати воєнні злочини”. 

Дар’я Свиридова (з мікрофоном) та Тетяна Печончик. Фото: Артем Галкін

Очільниця Центру прав людини ZMINA також говорила і про нові виклики, які довелося долати після початку повномасштабного вторгнення.

“У той час дуже швидко виросла наша організація — з 20 до 40 людей. Це був 2022 рік, обстріли, відсутність світла і зв’язку. Мені це нагадало літак, де наша організація — літак, я пілот і ми у страшній турбулентності, його кидає у повітряні ями, вимикається світло, і ми летимо за приладами, а водночас на борту опиняється ще 100% пасажирів. Це було нелегко”, — зазначила Тетяна Печончик.

Вона також додала: “Четверо членів нашої команди нині у лавах ЗСУ, а співзасновник і член правління Центру прав людини ZMINA Максим Буткевич провів два роки й чотири місяці в полоні та, на щастя, був нещодавно звільнений“.

Валентина Потапова, керівниця напряму національної адвокації Центру громадянської просвіти “Альменда”, наголосила на важливості правозахисту для побудови громадянського суспільства: “Для мене війна почалася 2014 року. Своє життя я пов’язала з освітою і нічого не планувала. Я ніколи не вважала себе правозахисницею. Але 2014 рік змінив все, і потроху я почала усвідомлювати, що займаюся правозахистом, бо ми намагаємося донести суспільству інформацію про роль правозахисту у побудові громадянського суспільства”.

Валентина Потапова. Фото: Артем Галкін

Олександра Романцова, виконавча директорка “Центру громадянських свобод”, звернула увагу на важливість міжнародної адвокації, яка не спрацювала у 2014 році, але дала свої результати після 24 лютого 2022 року: “Ми долучилися до плеяди жінок, які почали розповідати про ситуацію в Україні міжнародній спільноті. Але насправді усе, що ми говорили, ми говорили ще з 2014 року, і це дуже злило, що почули нас лише після 2022 року”.

Олександра Романцова та Ольга Скрипник. Фото: Артем Галкін

Про свій досвід також розповіли Дар’я Свиридова, експертка коаліції “Україна. П’ята ранку”, партнерка адвокатського об’єднання “AZONES”, Юлія Кішенко, координаторка освітніх програм БФ “Схід SOS” та дружина військового Юлія Красільникова, виконавча директорка БФ “Схід SOS”, та Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи.

“Жінки-правозахисниці — це дійсно рушійна сила. В Україні революція з жіночим обличчям. Сила України у жінках”, — наголосила Ольга Скрипник.

Ольга Скрипник, Юлія Красільникова, Дар’я Свиридова, Тетяна Печончик. Фото: Артем Галкін

Про силу і натхнення

Під час дискусії приділи увагу і психологічній стійкості правозахисниць. Спікерки ділилися тим, які навички набули під час війни та де беруть сили, аби продовжувати боротьбу.

Насамкінець правозахисниці розповіли, що їх надихає: родина, слова вдячності від тих, кому допомогли, звільнені з полону РФ громадяни, ті, хто виїхали з окупації.

Фото: Артем Галкін

У рамках заходу був презентований методичний посібник “Розуміючи принципи та стандарти захисту правозахисників: правозахисники під час екстриму” та фотовиставка “Портрети сили” / Portraits of Strength, яка була підготовлена Фондом домів прав людини до 30-річчя створення Міжнародної мережі домів прав людини. Крім фотовиставки за 2024 рік, були представлені портрети окремих українських правозахисниць-героїнь фотовиставок 2020-го та 2014 року.

Захід пройшов за підтримки Європейського Союзу.

Фото: Артем Галкін