Однією мовою. ZMINA запустила безкоштовні курси української для білорусів
“Хочемо вчити українську! Хто може з цим допомогти?” – з таким запитом до Центру прав людини ZMINA звертається багато білорусів, які вимушено залишили свою країну через жорстокий режим там. ZMINA відреагувала на цей заклик та організувала безкоштовні курси.
“Приємно, що люди, які обрали Україну місцем тимчасового проживання, хочуть розуміти та використовувати державну мову, – розповіла асистентка ZMINA Дінара Касимбекова, – тому ми вирішили допомогти громадянам Білорусі. Ми зрозуміли, що вже є певні курси українською, але або вони за ціною та форматом не підходять білорусам, або наявні програми не враховують особливостей білоруської мови”.
Співробітники ZMINA склали програму з 30 уроків, знайшли викладачів, приміщення та запустили навчання. Наразі заняття проходять двічі на тиждень, їх відвідує дві групи по 10 людей.
“Сьогодні маю четверте заняття. Я хотіла б краще розуміти, грамотно відповідати, починати потроху говорити. Бо не знаю, як надовго тут затримаюся. Вважаю, що знання будь-якої іноземної мови ніколи не зайве і це частина поваги до країни, в якій ти перебуваєш”, – поділилася білоруська журналістка Олена Приходько.
Вона додала, що поки що їй складно говорити й може вимовляти лише короткі фрази: “Але спілкування на занятті та тренування – це хороша практика для запам’ятовування. Атмосфера чудова, викладачі чудові. Мені все подобається”.
Журналіст і блогер Сергій Прохоров ходив на курси української мови ще в Білорусі, але тоді не зміг їх закінчити. Вирішив продовжити тут, бо планує лишатися в Україні. Він ділиться, що в процесі навчання інтерес викликають слова, які не схожі на білоруські. Наприклад, українське слово “килим” білоруською звучить як “диван”. Або “лелека”, що білоруською буде “бусел”. Іншим студентам запам’яталися слова “цілодобово” та “нісенітниця”. Група зазначає, що швидше розширювати словниковий запас допомагають українські друзі, з якими можна попрактикуватись, а також прослуховування музики.
Викладає сьогодні журналістка-дослідниця ZMINA Анастасія Москвичова. Для неї пропозиція спробувати себе в ролі викладачки стала певним викликом. Але інтерес до нового досвіду та знайомства з білорусами перемогли хвилювання.
“Наша мета – засвоєння студентами бази, щоб вони могли трохи говорити, трохи писати, добре розуміти українську на слух. У нас є і теоретична частина, і граматика, і практична. В межах одного уроку ми вивчаємо певну тему, слухаємо записи. Схожість мов допомагає засвоювати матеріал, але іноді плутає, – розповіла Анастасія. – Мені цікаво спілкуватися з білорусами. Дуже різнобічні люди! І рада бути для них корисною. Плануємо розширення цієї практики, бо попит на курси лише зростає”.
Центр прав людини ZMINA запрошує волонтерів: українських учителів шкіл, викладачів університетів, журналістів, які б хотіли викладати українську мову за вже розробленою програмою для білорусів. Надсилайте ваші заявки на електронну пошту: dk@humanrights.org.ua.