Офіс Уповноваженого з прав людини випустив доповідь про порушення прав дітей, над якою працювала і ZMINA
Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини представив спеціальну доповідь “НЕРОЗКВІТЛІ. Порушення прав українських дітей на тимчасово окупованих територіях України та у Росії: депортація, мілітаризація, індоктринація”. До підготовки доповіді долучилися, зокрема, правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк та адвокаційна директорка організації Альона Луньова.
Цей документ охоплює період з лютого 2022 року по квітень 2023 року. Доповідь базується на даних, отриманих за результатами діяльності Офісу Уповноваженого, а також завдяки співпраці з іншими компетентними органами України; на свідченнях жертв порушень та їхніх родичів; аналітичних матеріалів від спеціалізованих неурядових організацій; звітах міжнародних організацій; відомостях з офіційних сайтів органів влади держави-агресора, а також інформації з відкритих джерел.
У тексті проаналізовано дії як Росії, так і України, запропоновано заходи для поліпшення стану дотримання прав дитини у ході збройного конфлікту.
Як йдеться у доповіді, станом на 25 квітня 2023 року через війну Росії проти України загинуло 470 дітей, 949 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Найбільше постраждало дітей у Донецькій (452), Харківській (275), Київській (127), Херсонській (94), Запорізькій (89), Миколаївській (86), Чернігівській (68), Луганській (66) та Дніпропетровській (66) областях.
Крім того, станом на грудень 2022 року на деокупованих територіях Миколаївської, Донецької, Херсонської і Харківської областей виявлено тіла 1116 цивільних осіб, з них 31 — діти. На окупованих територіях встановлені випадки свавільних страт цивільних осіб, зокрема і дитини 14 років.
Станом на кінець квітня цього року було ідентифіковано 19 393 депортованих дітей, 361 дитину вдалося повернути в Україну. Згідно з оприлюдненими РФ даними, на територію РФ було переміщено до 744 тисяч українських дітей.
Також у доповіді говориться, що наразі Україна розслідує більше 2830 кримінальних провадженнях, серед яких:
– воєнні злочини проти дітей — 1012;
– за фактами збройного нападу на установи та заклади для дітей — 1720;
– за фактами сексуального насильства стосовно дітей — 13;
– за фактами депортації, примусового переміщення, викрадення — 85.
Детальніше ознайомитися зі звітом про порушення прав дітей можна за посиланням.