Оголошені результати конкурсу студентських журналістських робіт про права людини

A+ A-

Студентки з 9 університетів стали лауреатами Конкурсу студентських журналістських робіт, приуроченого до 70-річчя Декларації прав людини та 20-річчя Національної інституції з прав людини в Україні. Місія конкурсу – привернути увагу молодих журналістів до проблеми дотримання прав людини в Україні та сприяти популяризації теми прав людини серед журналістів.

Організаторами конкурсу виступили Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центр інформації про права людини, Комісія з журналістської етики, офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Програма розвитку ООН в Україні (представники кожної з організацій входили до складу журі конкурсу). Його результати були оголошені 29 серпня під час фестивалю “Праволюдяність: Mediafest“. Загалом у конкурсі взяли участь студенти із 17 університетів України, всього було подано 47 журналістських робіт.

Нагородження лауреатки Ірини Ладики

За тематикою майбутніх журналістів та журналісток найбільше цікавило включення в суспільство людей з інвалідністю, недискримінація ЛГБТ-осіб, протидія домашньому насильству, свобода вираження поглядів, надання паліативної допомоги та інше.

Один плакат із серії Анастасії Галушко / 3 місце

Переможницями конкурсу в категорії “Письмові роботи” стали:

Диплом 1 ступеня – Марія Смик, студентка Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (кафедра соціальних комунікацій), м. Луцьк.

Диплом 2 ступеня – Катерина Завадська, студентка Донецького національного університету імені Василя Стуса (філологічний факультет, спеціальність “Журналістика”), м. Вінниця.

Дипломи 3 ступеня –

  • Ірина Ладика, студентка Львівського національного університету імені Івана Франка (кафедра нових медій факультету журналістики), м. Львів;
  • Анна Семенків, студентка Тернопільського педагогічного університету імені Гнатюка (кафедра журналістики факультету філології та журналістики) м. Тернопіль;
  • Діана Кермач та Оксана Чорна, студентки Чернівецького Національного університету імені Юрія Федьковича (кафедра журналістики) м. Чернівці.
Нагородження лауреатки Катерини Завадської

Переможцями конкурсу в категорії “Візуальні роботи” стали:

Диплом 1 ступеня – Ольга Стахова, студентка Ужгородського національного університету (кафедра журналістики філологічного факультету) м. Ужгород;

Диплом 2 ступеня – Марина Москович, студентка Сумського державного університету (кафедра журналістики та філології) м. Суми.

Дипломи 3 ступеня –

  • Анастасія Галушко, студентка Запорізького національного університету (кафедра теорії комунікацій, реклами та зв’язків з громадськістю);
  • Дар’я Загребельна, студентка Дніпровського національного університету імені О. Гончара (кафедра реклами та зв’язків з громадськістю) м. Дніпро.

Валентина Немеш, Анна Літвінчук та Вікторія Корсун отримали спеціальні відзнаки від офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Центру інформації про права людини.

Соціальна реклама Ольги Стахової / 1 місце

Більшість студентів, досліджуючи обрану тему, часто спиралися на свій власний досвід. І ці співпереживання допомагали розкрити проблему емоційно сильно. Такі статті й візуальні роботи викликають довіру, ними хочеться поділитися в соціальних мережах, щоб прочитали інші”, – прокоментувала член журі конкурсу, журналістка Центру інформації про права людини Ірина Виртосу.

Критерії оцінювання журналістських робіт включили професіоналізм, змістовність та повноту викладу матеріалу, жанрову відповідність, формулювання заголовка, відповідність темі конкурсу, оригінальність авторського задуму, актуальність провідної ідеї й аргументованість позиції та чутливість лексики. 

“Переможці конкурсу – це ті, хто в першу чергу професійно підготував журналістську роботу. Завтра їм бути в професії. Тож важливо не тільки заявити серйозну тему, а й уміти її якісно представити”, – прокоментував результати член журі, доцент Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка Костянтин Шендеровський.

“Окрім технічних рамок, за якими мала оцінювати роботу, я керувалася ще “своїм” правилом. Чи взяла би цей матеріал на наш портал? Деякі роботи мені надзвичайно сподобалися. Я навіть забувала, що їх оцінюю як журі – читала як “звичайний” читач. Ще хотіла б відзначити візуальні роботи – оригінальні, прості і зрозумілі”,  зазначила член журі конкурсу, учасниця Комісії з журналістської етики, редакторка сайту “Суспільне мовлення” ГО “Детектор медіа” Світлана Остапа.

Надання якісної паліативної допомоги – тема переможниці Марії Смик. У своїй статті молоду журналістку непокоїть замовчуваність у медіа цієї проблеми.

“На фестивалі, коли я спілкувалася з іншими студентами, я дізналася, що деякі з них зіштовхнулися з відсутністю надання якісної паліативної допомоги. Я думала, що це стосується тільки моєї родини. Це дуже серйозна проблема. У 21 столітті помирають люди від болю. А про це у ЗМІ зовсім мало говорять, якась “паліативна тиша”, – поділилася враженнями переможниця конкурсу Марія Смик.

Ольга Стахова

Життя людей з аутизмом – ще одна нерозкрита в медіа тема, переконана інша переможниця конкурсу Ольга Стахова. Дівчина в соціальній рекламі із серії малюнків закликає помічати цих людей: “Діти з аутизмом потребують особливого підходу до навчання, але вони не мають бути заховані від інших людей. Вони – серед нас”.

Усі конкурсні роботи будуть опубліковані на ресурсному центрі Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, а роботи переможців – на сайті Центру інформації про права людини та поширені серед інших ЗМІ.


Конкурс студентських робіт є продовженням Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики, яка у вересні 2017 року була ініційована Інститутом журналістики, Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Ініціатива впроваджується в межах проекту “Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2015–2018 років.