Переслідувані й затримані: ZMINA поділилася історіями кримських політв’язнів на конференції ОБСЄ | Центр прав людини ZMINA

Переслідувані й затримані: ZMINA поділилася історіями кримських політв’язнів на конференції ОБСЄ

A+ A-

Центр прав людини ZMINA в партнерстві з Крим SOS і Front Line Defenders та за підтримки Місії Ірландії і Фундації домів прав людини провела спеціальний захід “Переслідувані й затримані: історії кримських політичних в’язнів” під час Варшавської конференції з людського виміру 6 жовтня.

Фото: Учасники заходу з Посолкою Ірландії до ОБСЄ

До дискусії приєдналися керівниця проєкту Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко, співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова, представниця Front Line Defenders Анастасія Москвичова, представниця Human Rights Watch Юлія Горбунова, брат політув’язненої Леніє Умерової Азіз Умеров і батько політув’язненої Ірини Данилович Броніслав Данилович.

Учасники розповіли міжнародній спільноті про переслідування й порушення прав людини правозахисників, медіапрацівників, активістів як українського, так і кримськотатарського походження, які набули масового характеру на території тимчасово окупованого Криму. Населення півострова піддається жорстоким репресіям: наразі відомо про 186 кримських політичних в’язнів, яких не лише незаконно засудили, але й утримають у нелюдських умовах.

На початку цього року через відсутність медичної допомоги в російських в’язницях померли двоє українських політв’язнів – Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг. Зараз відомо про близько 50 кримських політвязнів, яким також не надають медичну допомогу в місцях несвободи і їх життя знаходиться під загрозою. З боку керівництва СІЗО та колоній це є грубим порушенням прав людини і відповідно до Женевських конвенцій такі дії порівнюють із тортурами, за що посадові особи окупаційної влади Криму та Російської Федерації мали б нести відповідальність“, зазначила Вікторія Нестеренко з Центру прав людини ZMINA.

ZMINA дослідила випадки відмови у медичному обслуговуванні політв’язнів, зібрала інформацію про посадовців, причетних до ненадання меддопомоги, і склала санкційний список. “Сьогодні надзвичайно важливо говорити про те, як Росія насправді поводиться з незанно ув’язненими громадянами України. Тому ми закликаємо представників міжнародної спільноти накладати санкції, тиснути на владу РФ і вимагати звільнення чи обміну наших громадян“, додала Нестеренко.

Броніслав Данилович, батько політув’язненої Ірини Данилович, розповів історію незаконного ув’язнення доньки й ненадання їй меддопомоги за ґратами: “Хвороба Ірини перебуває в запущеній стадії з листопада минулого року. Під час суду Ірину мали лікувати, на лікування її повинна була відправити суддя Кулінська, однак Кулінська повела себе не як суддя, а як кат у мантії і продовжила судович процес. Відтоді майже рік Ірина не отримує медичної допомоги – навіть якщо якесь “лікування” й надається, то це можна назвати не більше ніж імітацією. Їй потрібне нормальне лікування без “підказок” ФСВП Росії чи ФСБ: лікування у справжнього лікаря у справжньому медичному відділенні“.

Крім цього, Сабіна Ільясова із КримSOS розповіла, що кримські татари непропорційно потерпають від репресивної політики окупантів: “За різними даними, кримські татари складають близько 13 % населення Криму. Переслідування корінного населення – послідовна політика геноциду ще із часів СРСР, якої досі дотримується Росія. Щонайменше 110 зі 186 жертв політично вмотивованих переслідувань у Криму складають кримські татари, до 75 % свавільних обшуків відбуваються саме в будинках кримських татар“.

Фото: Броніслав Данилович

Цю думку поділяє Азіз Умеров. Його 25-річна сестра кримська татарка Леніє Умерова вже понад 10 місяців незаконно утримується росіянами в одиночній камері. Її затримали у грудні 2022 року, коли вона намагалася потрапити до Криму, щоб відвідати свого хворого на рак батька: “Леніє вирішила поїхати до дому, щоб допомогти доглядати за батьком. На контрольно-пропускному пункті російські прикордонники почали прискіпливо перевіряти її. Серед пасажирів вона була єдина з українським паспортом. Після перевірки телефону співробітники ФСБ вирішили продовжити допит наступного дня, проте російська поліція затримала її по дорозі до готелю і склала адмінпротокол. Того ж дня, 4 грудня, о четвертій ранку суд виніс обвинувачувальну постанову. З цього надуманого звинувачення почалася історія незаконного утримання Лєніє і сфабрикованої кримінальної справи“.

Умеров закликав усіма доступними методами впливати на РФ, щоб змусити її покинути українські території й звільнити всіх полонених та політвʼязнів. Санкції, поставки зброї, домовленості з третіми країнами для сприяння обмінним процесам це все складові головної мети відновлення світового порядку та міжнародного права. Азіз процитував один із листів Леніє: “Це все – грубе свідчення зневаги до людських прав, свобод та гідності, що сформувалися у результаті чиїхось загарбницьких амбіцій і стає жахливою нормою останніх, майже десять років. І нам, всім разом, дуже сильно потрібно вилікувати причину цього!

Фото: Азіз Умеров

Представниця Front Line Defenders Анастасія Москвичова закликала міжнародну спільноту й надалі робити публічні заяви до Росії з вимогою припинити переслідування та порушення прав людини на окупованих територіях України.

Якщо є можливість, ми рекомендуємо відвідувати судові процеси й вимагати відвідування в’язниць, де утримуються правозахисники, або виступати за такі візити незалежних моніторингових місій. Ми закликаємо розглянути можливість запуску процедури “Московського механізму” для розслідування цієї ситуації, визначення міжнародно визнаного статусу цих людей як відправної точки в досягненні для них справедливості“, закликала Москвичова.

Довідково: «Московський механізм» ОБСЄ — це один з інструментів ОБСЄ, який держави-учасниці можуть застосовувати для моніторингу конкретних проблемних ситуацій із широкого спектру зобов’язань ОБСЄ у людському вимірі.

Варшавської конференції з людського виміру — десятиденна конференція, присвячена обговоренню стану прав людини та основних свобод на території країн-учасниць ОБСЄ, зокрема й України.