Під час конференції Crimea Global показали роботи української художниці з Криму Марії Куліковської
14-16 жовтня під час міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” у Києві представили роботи однієї з провідних українських сучасних художниць із Криму Марії Куліковської.
Сама художниця не була в Криму з 2014 року, відколи Росія окупувала півострів. Багато її робіт звертаються до цієї травми відсутності доступу до Батьківщини та близьких людей.
Учасники конференції побачили три інсталяції — “Шрами”, “Армія клонів ІІ” та “Складки часу / Складки пам’яті”, які осмислюють наслідки російської агресії, зокрема, через призму досвіду жінки.
Скульптурна інсталяція “Шрами” — це довготривала серія скульптурних зліпків рук і ніг Марії Куліковської з балістичного мила. Це метафоричне художнє нагадування про війну, яка триває, про зруйновані життя, вимушене переселення, про тих, хто був вимушений залишити власні домівки, тих, хто убитий та втратив кінцівки, кожен день захищаючи живих.
“Складки часу / Складки пам’яті” — ще одна інсталяція, фрагменти якої присутні в просторі Crimea Global. Складки матеріалу візуалізують обмеження руху людини в протистоянні, боротьбі, на війні, у вигнанні. Зліпки зроблені з тіла художниці, яка кілька разів зазнала примусового переселення (спершу з Криму після окупації, а потім з України — після початку повномасштабного вторгнення), а також рук її матері – спочатку вимушеної переселенки з центральної України до Кримського півострову після сталінського режиму (лютий 1956) та знову вимушеної переселенки з Криму до центральної України після незаконної анексії Криму та повномасштабного вторгнення російською федерацією в Україну у лютому 2022.
“Crimea Global. Understanding Ukraine through the South” — конференція, яка 14-15 жовтня 2023 року зібрала експертів з усього світу, щоб встановити особистий контакт між ними та українськими організаціями громадянського суспільства, а також Українським урядом і парламентом. Мета заходу — допомогти зрозуміти Кримський півострів, опір українців російській агресії, а також домовитися про потенційні спільні проєкти та ініціативи. Зокрема, у конференції взяли участь громадські діячі, вчені, лауреати Нобелівських премій, експерти з Колумбії, Катару, Чилі, Індонезії, Південно-Африканської Республіки, Нікарагуа, Індії, Казахстану, Ірану, Італії, Мексики, Венесуели, Іспанії, Уругваю, Кенії, Афганістану, Філіппін, Лівії, Сирії, Туреччини, а також України, Норвегії, Італії, Швейцарії, Вірменії та інших.
Організатори: Міжнародний центр Української Перемоги, Медійна ініціатива за права людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Міжнародне партнерство за права людини, Центр прав людини ZMINA, Коаліція “Україна. П’ята ранку”. За підтримки Офісу Кримської платформи.
В межах конференції ZMINA провела дискусію про вплив війни та насильства на жінок в різних країнах світу, зокрема України, Індії, Мексиці та Ірані.
Виготовлення та розміщення інсталяції підтримано Міжнародним фондом “Відродження”