“Покликані творити зміни”: майбутні журналісти навчалися правам людини на “Праволюдяність: Медіафест”

A+ A-

Права людини мають бути частиною журналістської освіти. Тож вже другий рік поспіль фестиваль “Праволюдяність: Медіафест” збирає студентів та студенток журналістики з усієї України, щоб навчити їх, як висвітлювати правозахисні та соціальноважливі теми, дотримуватися стандартів журналістської етики та недискримінації.

Праволюдяність

Організаторами фестивалю виступили Інститут журналістики, Центр прав людини ZMINA та Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН).

За задумом організаторів, фестиваль покликаний згуртувати молодих журналістів/ок, зацікавлених у темі прав людини та мотивованих підіймати гострі соціальні проблеми. Адже, за результатами дослідження “Що українці знають і думають про права людини”, 2/3 жителів України дізнаються про права людини з телебачення, а 53% респондентів визнають, що ЗМІ формують їхнє уявлення про права людини. Тож високий рівень довіри покладає на ЗМІ значну відповідальність.

“Журналісти – це голос тих, хто не залишається осторонь. Ви змінотворці, які борються з дискримінацією та відповідають на виклики правозахисту. Творіть зміни! Лише так ми всі зможемо зробити внесок у реалізацію Порядку денного 2030”, – наголосила заступниця постійної представниці ПРООН в Україні Манал Фоуані.

Присутній на відкритті фестивалю директор Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Різун підкреслив, що “незалежно від спеціалізації, головне покликання кожного журналіста – служити людям”.

Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик повідомила, що цього року фестиваль зібрав удвічі більше учасників, ніж у минулому, – до 100 молодих фахівців та фахівчинь з 24 університетів по всій Україні.

“Це свідчить про зацікавленість майбутніх журналістів у питаннях прав людини та важливість цієї теми”, – прокоментувала Печончик.

Протягом тижня учасники вчилися, як висвітлювати питання ґендерної рівності, недискримінації, протистояти мові ворожнечі в ЗМІ та активним діям на захист прав інших.

Їхніми наставниками були: незалежний експерт Володимир Азін, експертка Програми Розвитку ООН Олена Іванова, спеціаліст Національної асамблеї людей з інвалідністю Євген Свєт,  віце-президентка Ромського жіночого фонду “Чіріклі” Зола Кондур, консультантка з питань транс’переходу, членкиня Координаційної ради ТрансКоаліції Анастасія Єва Домані,  координатор Проекту “Без кордонів” Максим Буткевич, координаторка руху “Молодь за мир” в Україні” Оля Макар, голова правління ГО “Україна без тортур” Олександр Гатіятуллін, голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, волонтер Благодійного фонду “Восток СОС” Євген Васильєв, медіа-юрист ГО “Платформа прав людини” Олександр Бурмагін, менеджерка проектів Freedom House в Україні Анастасія Лихолат , голова правління Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик, українська політикиня, народна депутатка VIII скликання Ірина Суслова, продюсерка Радіо Культура, координаторка кампанії проти сексизму “Повага” Ірина Славінська, про-фемініст, менеджер комунікацій Українського жіночого фонду” Микола Ябченко.

“Участь в Медіа Фестивалі “Праволюдяність” для мене як героїні однієї з тематичних груп – це одночасно прийняття мене з боку студентів та викладачів, це виклик, досвід та хвилювання. Як учасники й учасниці сприйматимуть мій камінг-аут, ґендерну ідентичність, оцінять життєву історію.

Зроблена фоторобота ілюструє моє, іноді “подвійне життя”, коли ти ще не готова з різних причин розказати батькам та родичам про свій транс-статус, зміну документів. Для них я син, брат, чоловік, племінник, вони продовжують звертатись до мене за старим ім’ям.

Інша Настя  – активістка, транс-жінка з відповідним ґендерним маркером в паспорті, яка нічого та нікого не боїться, не пасує перед труднощами… крім відвертості з батьками.  Але я,  людина маю на це право!”, – описує свої враження від участі в фестивалі трансґендерна активістка Анастасія-Єва Домані.

Знання, отримані під час фестивалю, були застосовані під час майстеркласів із візуального мистецтва: репортажного фото, дизайну та стритарту. Майбутнім журналістам/кам було запропоновано створити свої роботи, зокрема, плакати та графіті на правозахисні теми. Арт-кураторами працювала команда з Real Stories Production.

“Фестивалі такого формату дійсно виховують нове покоління журналістів. Тих, хто не боїться складних тем, гострих питань, нестандартної подачі інформації й навіть відкласти в сторону ручку і взяти балон з фарбою – не боїться. Команда Real Stories Production пишається кожним учасником та учасницею фестивалю й завжди готова допомагати говорити про права людини мовою мистецтва”, – говорить режисерка та співзасновниця Real Stories Production Ксенія Кравцова.

Виртосу Ірина

“Для мене наш медіафестиваль – це про красивих людей, які тут. Коли я спостерігала, як створюються мурали, я бачила лиш спини і дивних людей у захисних костюмах. Але я точно знала, що це – красиві люди, які творять соціально важливі речі”, – поділилася враженнями координаторка Медіафестивалю, журналістка Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу.


“Праволюдяність: Медіфест” є продовженням Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики, яка у вересні 2017 року була ініційована Інститутом журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, Центром прав людини ZMINA за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Перший фестиваль відбувся 26 – 29 серпня 2018 року та зібрав понад 40 студентів з усієї України.

Ініціатива  впроваджується в рамках проекту ПРООН “Права людини для України” за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Більше інформації про ПРООН: http://www.ua.undp.org