Розпочалася ІІІ Академія з прав людини для викладачів та викладачок журналістики
Наприкінці лютого розпочала роботу ІІІ Академія з прав людини для викладачів та викладачок журналістики. Її мета – просування журналістики на цінностях прав людини в навчальному процесі та посилення викладацької спільноти.
Організатори – Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центр прав людини ZMINA, Програма розвитку ООН за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.
“Після Революції Гідності до нас, викладачів журналістики, дедалі частіше почали звертатися студенти із запитом про права людини, на які ми не могли вчасно відповісти. Тепер права людини стали складовою журналістських стандартів, і ми не можемо собі більше дозволити не зважати на це”, – зауважує Костянтин Шендеровський, освітній координатор Академії, доцент Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.
Упродовж шести сесій (до серпня 2021 року) 33 викладачі з понад 20 журналістських кафедр опановуватимуть тематику прав людини в різних вимірах. Зокрема, розглядатиметься сучасна концепція прав людини, підхід, заснований на правах людини, особливості висвітлення різних соціальних груп (діти, люди літнього віку, люди з інвалідністю, ЛГБТ-спільнота, представники національних громад та ін.), висвітлення конфлікту та протидія насильству тощо.
Серед запрошених спікерів Академії – Олександра Матвійчук (Центр громадянських свобод), Лариса Денисенко (посланниця толерантності ПРООН), Максим Буткевич (проєкт “Без кордонів”), Ірина Федорович (Центр “Соціальна дія”), Юлія Сачук (Fight for Right), Ірина Славінська (Радіо “Культура”), Роман Романов (Міжнародний фонд “Відродження”), Антон Наумлюк (“Ґрати”) та ін.
“Під час першої Академії, в якій я брав участь ще у 2017 році, відбулося не просто навчання, а перезапуск світоглядної системи. Довелося багато над чим поміркувати, – ділиться Павло Мірошиченко, учасник першої Академії, викладач Запорізького національного університету, і додає: – Сьогодні вже в нашому виші відкрито два курси: один для студентів журналістики, а інший – міжфакультетний, присвячений правам людини в медіа. Я помічав, як деякі викладачі хотіли “хайпонути” на темі прав людини, провівши один-два заходи, і вони губилися. Адже ця тема потребує глибокого вивчення, сталості, людських ресурсів. І тільки тоді відбуватимуться зміни – і в якісному викладанні, і в залученні студентів, зрештою – у професійному її висвітленні в ЗМІ”.
“Як викладачі журналістики, ми всі відповідаємо за впровадження цінностей прав людини в медіа. Хочу зазначити, що студенти дедалі більше цікавляться темою праволюдяності й уже самостійно обирають непересічні теми в захисті прав людини”, – наголошує Антоніна Іващук, учасниця ІІ Академії, доцентка кафедри журналістики Національного авіаційного університету.
Також у межах Академії планується проведення Міжнародної науково-практичної конференції “Людина в українському суспільстві в системі цінностей прав людини: сучасний вимір медіадіяльності”, підготування збірника “Права людини та мас-медіа. Частина 3” та інші освітні заходи.
“Наші учасники мають великі очікування щодо навчання та практичної роботи під час ІІІ Академії. Звісно, хочеться виправдати їхні очікування, запропонувавши актуальні теми та можливість зустрітися з непересічними експертами й експертками в правозахисній сфері та медіа. Та чи не найголовніше – надати кожному з них той імпульс до змін: чи в підходах у викладанні, чи в запровадженні спеціального курсу про права людини в ЗМІ, чи в науковій роботі або ж у взаємодії зі студентами, – який такий важливий для розбудови сильної та незалежної України”, – коментує Ірина Виртосу, координаторка Академії, журналістка Центру прав людини ZMINA.
Також читайте про першу та другу Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики.