Правозахисники проаналізували другу редакцію законопроєкту Мінреінтеграції про перехідне правосуддя

A+ A-

1 червня 2021 року на офіційному сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України був оприлюднений для громадського обговорення проєкт закону “Про засади державної політики перехідного періоду”. Цей документ визначає засади державної політики перехідного періоду та спрямований на уніфікацію підходів до деокупації тимчасово окупованих територій, а також реінтеграцію цих територій та їхніх мешканців. Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту осіб, що постраждали внаслідок конфлікту, підготувала аналіз цього тексту.

Ілюстративне фото: AP / Evgeniy Maloletka

Це вже друга редакція вказаного законопроєкту, яка оприлюднюється міністерством для громадського обговорення. Раніше, ще в січні 2021 року, громадські організації, що входять до складу коаліції, вже надавали коментарі та пропозиції до першої версії проєкту закону, які були частково враховані авторами законопроєкту.

Правозахисники знову відзначають важливість оприлюднення міністерством проєкту закону на власному сайті для обговорення як важливого кроку для початку широкої суспільної дискусії щодо державної політики у сфері подолання негативних наслідків збройного конфлікту в Україні. Друга версія законопроєкту зберегла низку позитивних змін, які передбачались і попередньою редакцією. Зокрема, це запровадження адміністративної процедури встановлення фактів народження і смерті для мешканців тимчасово окупованих територій як у Донецькій та Луганській областях, так і в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі; визначення гарантій пенсійного забезпечення мешканців окупованих територій без прив’язування до отримання ними довідки про взяття на облік ВПО; скасування дозвільної системи перетину лінії розмежування та інші. 

Водночас детальний аналіз другої версії законопроєкту, який провели експерти коаліції, свідчить про необхідність доопрацювання тексту із залученням експертів національних та міжнародних організацій, профільних органів державної влади. 

На думку правозахисних організацій, проєкт закону містить доволі контроверсійні положення, частина з яких може погіршити ситуацію з реалізацією прав та свобод осіб, які постраждали від конфлікту, у порівнянні з наявною ситуацією. До таких питань можна зарахувати пропозицію авторів законопроєкту визнати такими, що втратили чинність, низку законодавчих актів, які стосуються статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також Закон України “Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. Визнання нечинним, зокрема, цього закону без ухвалення законопроєкту на заміну може призвести до суттєвих негативних наслідків. 

Також, на думку правозахисників, законопроєкт передбачає суттєве розширення повноважень президента України в неконституційний спосіб. Крім цього, потребують уточнення, перегляду і суттєвого доопрацювання нові поняття, які вводяться законопроєктом, для непорушення принципу правової визначеності й недопущення неправильного трактування і правозастосування. 

Повний текст аналізу

До складу Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту осіб, що постраждали внаслідок конфлікту, входять “Донбас СОС”, “Крим СОС”, БФ “Право на Захист”, “Восток-СОС”, Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група.