Публічність, що рятує життя: розпочалася кампанія #SolidarityWords на підтримку в’язнів Кремля
Відомі українські письменники та журналісти в межах кампанії #SolidarityWords стали амбасадорами 13 українських політв’язнів-журналістів, ув’язнених у Російській Федерації та тимчасово окупованому Криму.
Амбасадорами політв’язнів стали Вікторія Амеліна, Мирослава Барчук, Ольга Герасим’юк, Лариса Денисенко, Ірена Карпа, Андрій Курков, Юрій Макаров, Мирослав Маринович, Віталій Портников, Ірина Славінська, Остап Сливинський, Мар’яна Савка та Ірина Цілик.
Вони виступатимуть на підтримку ув’язнених кримськотатарських громадянських журналістів Османа Аріфмеметова, Марлена (Сулеймана) Асанова, Асана Ахтемова, Ремзі Бекірова, Тимура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Сейрана Салієва, Амета Сулейманова, Руслана Сулейманова та Рустема Шейхалієва, журналістів Олексія Бессарабова, Владислава Єсипенка, а також Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, в минулому – журналіста.
“Стати голосом людини, у якої хочуть відібрати право голосу через те, що вона говорить правду, – це честь для будь-якого письменника чи журналіста, для будь-якої публічної і непублічної особи, – зазначив президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков. – У кожного народу є люди, які уособлюють собою його совість. Саме такими є українські кримськотатарські громадянські журналісти, ув’язнені за сфабрикованими справами: за те, що не змирились з анексією своєї батьківщини та з порушеннями прав людини в окупованому Росією Криму”.
Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова повідомила, що у вересні 2020 року МЗС запустило довгострокову інформаційну кампанію для захисту громадянських журналістів та активістів на окупованих РФ територіях України. “Справжня професійна журналістика там наразі відсутня, тож функції представників ЗМІ виконують громадянські журналісти – звичайні люди з активною громадянською позицією. Наша тактика полягає в максимальній публічності справ, оскільки це рятує життя”, – зазначила Джапарова.
Письменниця Ірена Карпа прокоментувала, що долучилася до програми амбасадорів, оскільки тут поєдналося дві найважливіші цінності – права людини і свобода. Карпа розповіла, що їй завжди боліла історія українського Криму та кримських татар. “Коли “історичні періоди”, як оцей, що ми живемо, персоніфіковані в конкретних людських обличчях – волонтерів, батьків, журналістів, підприємців, учителів, – бути байдужими ми не маємо права. Своїх – не залишаємо”, – наголосила Ірена Карпа.
Дружина політв’язня Владислава Єсипенка Катерина Єсипенко заявила, що програма амбасадорів – ще один крок до публічності ув’язнених журналістів. “Ризикуючи життям, здоров‘ям та власною свободою, Владислав працював в окупованому Криму задля того, щоби ми з вами отримували достовірну інформацію з півострова. І зараз йому загрожує до одинадцяти років позбавлення волі за журналістську діяльність”, – повідомила Єсипенко.
Муміне Салієва, журналістка, правозахисниця, дружина політв’язня Сейрана Салієва, вважає, що ця програма стане показником солідарності з кримськотатарським народом на шляху ненасильницького спротиву агресії та репресивній політиці російської системи. “Стати захисником ув’язнених громадянських журналістів – це почесна місія. Це обов’язково посилить їхні голоси в застінках тюрем, які продовжують говорити про інших політв’язнів навіть там”, – підкреслила Салієва.
За даними українських правозахисних організацій, 127 українських громадян нині перебувають у в’язницях чи під домашнім арештом у Росії та тимчасово окупованому Криму з політичних мотивів, з них – 89 кримські татари. Також щонайменше 300 українців є полоненими в ОРДЛО.
Відео з презентації дивіться за посиланням.
Захід відбувся в межах програми авторів-амбасадорів на підтримку українських в’язнів Кремля #SolidarityWords, яку організовують Український ПЕН та Центр прав людини ZMINA