Росія ігнорує потреби українських політв’язнів у ліках та меддопомозі: ZMINA зустрілася з Генрі Маршем
Генрі Марш — британський нейрохірург, який упродовж двох десятиліть допомагає українським медикам, — 18 грудня завітав до офісу Центру прав людини ZMINA. Разом з Рейчел Кларк, з якою він є фундатором організації Hospice Ukraine, він зустрівся з очільницею Центру прав людини ZMINA Тетяною Печончик, нещодавно звільненим з полону правозахисником, cпівзасновником організації Максимом Буткевичем, експертками організації Єлизаветою Сокуренко і Мариною Демурою.
Генрі Марш поділився своїми спостереженнями щодо стану медицини в Україні і розпитував про надання медичних послуг населенню на окупованих територіях.
Керівниця Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла про нагальну проблему, пов’язану з відсутністю якісної медичної допомоги для понад півсотні кримських політичних в’язнів, переважна більшість з них це кримські татари.
“Це загроза їхнім життям. Їм у російських тюрмах навіть належні медичні обстеження не проводять”, — зазначила Тетяна Печончик. Вона розповіла, як кримська громадянська журналістка Ірина Данилович була змушена оголосити голодування, бо її запити про медичний огляд адміністрацією російської в’язниці ігнорувалися, а двоє кримчан померли у російських в’язницях.
Єлизавета Сокуренко також розповіла про громадську активістку, волонтерку з Херсона Ірину Горобцову, яку в серпні цього року росіяни засудили до десяти з половиною років ув’язнення за нібито “шпигунство”, яка страждає на мігрені та не отримує медичної допомоги.
Генрі Марш та Рейчел Кларк пообіцяли допомогти з розголосом і приверненням уваги до проблеми у колах світової медичної спільноти.
“Диктаторські режими бояться публічності”, — зазначив Генрі Марш. Він розповів, що йому близька правозахисна діяльність, його матір була активною учасницею британського руху захисту громадянських свобод.
Британський нейрохірург також розпитував про свободу слова, цензуру в умовах війни і вплив російської пропаганди.
Максим Буткевич, який провів у російському полоні понад два роки, був засуджений окупаційною владою за сфабрикованими звинуваченнями і нещодавно звільнений внаслідок обміну, розповів про свої враження від перебування у застінках.
“У в’язниці нам показували російське телебачення. Я тоді пересвідчився, що російська пропагандистська машина — це найгірше і найогидніше, з чим я коли-небудь стикався. Коли я працював журналістом, у 2008 році під час грузинсько-російської війни, висвітлював події в Південній Осетії, то бачив, як тоді працювали російські журналісти, як вони розповідали неправду. Але зараз я можу з впевненістю сказати, то був дитячий садок порівняно з тою машиною пропаганди, яка зараз діє в Росії”, — поділився спостереженнями Максим Буткевич.
Генрі Марш зазначив, що на його батьківщині – у Великій Британії — переважна більшість населення на боці України.
“У нас підтримка українців беззаперечна. Ми всі разом із вами“, — сказав британський нейрохірург, який з 2007 року організовує освітні програми для українських лікарів.
Його колега Рейчел Кларк розповіла про діяльність організації Hospice Ukraine і останні успіхи – вдалось зібрати пожертви для закупівлі автомобілю з медичним устаткуванням в притулок для важкохворих у Самборі, під Львовом.
Організація Hospice Ukraine була заснована 2022 року для організації паліативної допомоги для пацієнтів українських хоспісів. Ця організація — лише один з напрямків роботи в Україні, в яку залучений Генрі Марш. Нейрохірург зі світовим ім’ям 2013-2014 року підтримав Революцію Гідності, приїжджав в Україну, він надавав безкоштовні консультації у нейрохірургічному відділенні Дитячої клінічної лікарні Львова, з початку 2000-х виступає з лекціями в українських університетах. А ще він автор бестеслерів, перекладених українською – “Історії про життя, смерть і нейрохірургію”, “Ні сонце, ані смерть. Зі щоденника нейрохірурга”, “І наостанок”. Рейчел Кларк також авторка популярних книг “Любе життя”, “Твоє життя в моїх руках” та інших.