Список Гафарова-Ширінга: порятунок кримських політв’язнів, які знаходяться під загрозою

З початку 2023 року у місцях несвободи померло двоє кримських політв’язнів – Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг.

Це сталось через те, що окупаційна влада не переймається станом здоров’я політв’язнів. Репресії проти українських бранців в Криму та на території РФ значно посилилися протягом останніх півтора року – з початку повномасштабного вторгнення. Зараз правозахисникам відомо про щонайменше 180 кримських політв’язнів, більшість з них є кримськими татарами.

Серед цих людей кілька десятків політв’язнів мають хронічні захворювання, інвалідність або є літніми людьми. Багато з них отримали тривалі строки ув’язнення, всі вони перебувають в умовах ненадання медичної допомоги, цей список налічує близько 40 осіб. Деякі з них мають ризик не вийти на свободу і померти.

Умисним ненаданням медичної допомоги цивільним особам, які знаходяться під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни, Росія продовжує порушувати взяті на себе зобов’язання відповідно до міжнародного права, а посадові особи окупаційної адміністрації Криму та РФ вчиняють злочин, передбачений статтею 438 (Порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України, а також статтею 8(2)(а)(іі) Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Ознайомитися зі звітом можна українською  та англійською.