Росія на окупованій Херсонщині створила атмосферу, яка спонукала людей виїжджати – дослідження
Під час окупації Херсонщини Росія навмисно створила умови примусу для виїзду з окупованої території. Крім того, РФ завчасно планувала переміщувати населення Херсонської області на російські території.
Про це йдеться в дослідженні Центру прав людини ZMINA про депортацію жителів Херсонщини. Аналітичний звіт охоплює період від початку окупації Херсонської області (24 лютого 2022 року) до 24 лютого 2023 року.
За словами дослідників, через обмеження доступу до інформації, обмеження права на свободу слова та думки, через загрозу для життя та здоров’я, а також через випадки незаконних затримань, катувань та вбивств, поширення чуток про затоплення сіл та міста внаслідок руйнування Каховської ГЕС можна стверджувати, що Росія навмисно створила атмосферу страху на Херсонщині, щоб мешканці області виїжджали.
Крім того, масштабність та організованість переміщення населення в окупованій Херсонській області свідчить про спланованість цього процесу: “Влада РФ заздалегідь підготувала комунікаційну стратегію, надрукувала листівки та зробила записи оголошень, поширила дезінформацію про підрив Каховської ГЕС, масштабний наступ ЗСУ та заплановані обстріли, організувала автобуси та потяги, запустила програми з надання сертифікатів на придбання житла, мобілізувала ресурси для створення й дії центрів тимчасового утримання”.
Все це також проводилося в умовах психологічного тиску на місцеве населення: за будь-який вияв проукраїнської позиції та незгоду з діями окупаційної влади людям загрожує фізичне насильство.
Правозахисники Центру прав людини ZMINA переконані: в такій атмосфері ухвалення рішення про виїзд важко назвати добровільним.
Безвідносно до напрямку виїзду – на підконтрольну чи окуповану територію – населення, яке виїжджало з Херсонщини, проходило “фільтраційні заходи” на блокпостах (в обох напрямках ідеться про десятки блокпостів та перевірок), через які люди намагалися виїхати з місць ведення бойових дій.
Під час перевірок представники російської армії з особливою прискіпливістю ставилися до людей, які їхали на підконтрольну Україні територію.
До процедури фільтрації, як і в інших фільтраційних пунктах, входили перевірки документів, обшуки автівок, особистих речей, огляд телефонів і комп’ютерної техніки, дактилоскопіювання, фотографування, проходження співбесіди з російськими військовими та особистий огляд (зазвичай для чоловіків).
ZMINA зафіксувала свідчення херсонця, родина якого проходила фільтраційні заходи. Дружина і донька чоловіка пройшли перевірку (документи, відбитки пальців, короткий допит, російські військові отримали контактні дані батьків чоловіка і жінки), чоловіка безпідставно затримали й протримали в очікуванні 10 годин, повторно виводили на допити. За словами цієї родини, щоб отримати пропуск на виїзд, їм довелося видати контактні дані та адресу проживання родичів на окупованій території та за кордоном.
“Напрямок переселення і програми підтримки, які запровадила РФ на власній території, а також обмеження шляху повернення на окупований правий берег Дніпра свідчать про плани РФ відразу переміщувати населення Херсонщини на свою територію, а не на інші окуповані території України. Такий намір не узгоджується з нормами міжнародного гуманітарного права”, – йдеться в дослідженні.
Ба більше, для такої “евакуації” не було підстав, оскільки загрози, інформацію про яку поширювали представники окупаційної влади, не було. А ще жодної альтернативи переміщенню людей з їхніх територій не було розглянуто.
“На підставі цього можна стверджувати про ознаки злочину примусового переміщення та депортації населення з території окупованої Херсонської області”, – заявили правозахисники.
Детальніше про висновки дослідження читайте за посиланням українською та англійською.