Росія використовує систему правосуддя для розправи над українцями: ZMINA спільно з МІПЛ презентувала дослідження
31 березня в інформаційному агентстві Укрінформ представили дослідження про політику судового переслідування українських цивільних та військовополонених Росією, яке має ознаки воєнних злочинів та злочину проти людяності. Авторами дослідження стали Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ), онлайн-видання “Ґрати” та ГО “Кримський процес”.

Дослідження “Відмова в праві на справедливий суд як міжнародний злочин під час війни Росії проти України: контекст, практика, право та перспективи” ґрунтується на результатах моніторингу та аналізу сотень судових процесів над українськими громадянами в Росії і на окупованих нею територіях.
Автори дослідження розповіли про політику судового переслідування громадян України на тимчасово окупованих територіях та в РФ за допомогою російського законодавства, правоохоронної, судової систем, а також медіа.
ZMINA відповідала за збір даних із кримських окупаційних судів. Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик заявила, що підконтрольні РФ суди в окупованому Криму вчиняють репресії проти українців.
“Суди в окупованому Криму давно перестали бути місцем, де можна знайти справедливість. Це радше частина репресивного механізму, що обслуговує російську окупаційну владу. Людей судять не за злочини, а за їхню проукраїнську позицію, за небажання миритися з окупацією, за спроби чинити опір. Замість закону – терор, замість правосуддя – фабрикація справ і суворі вироки, що мають одну мету: змусити людей боятись і мовчати”, – наголосила Тетяна Печончик.

Вона додала, що в Криму останніми роками різко зросла кількість справ за звинуваченням у “державній зраді”. У 2024 році їх налічили 35, тоді як до 2021 року таких узагалі не було. Ці судові процеси відбуваються в закритому режимі, без можливості зовнішнього контролю.
Крім того, за словами очільниці Центру прав людини ZMINA, громадян України, яких раніше викрадали з новоокупованих територій і перевозили до Криму, нині повертають назад і судять у новостворених “судах” на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей. Доступ до цих процесів обмежено, а сама система правосуддя діє в умовах цілковитої непрозорості.
Голова Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко озвучила останні дані про використання Росією судів як інструменту переслідувань українських військових і цивільних. За її словами, РФ після початку повномасштабного вторгнення завершила або все ще розглядає щонайменше 600 справ проти громадян України. Ці судові процеси супроводжуються систематичними порушеннями прав людини, зокрема катуванням.
“За нашими даними, наразі в Росії розглядається або вже завершено 94 справи щодо українських військовослужбовців, у яких щонайменше 151 підсудний. Щодо військовослужбовців в окупації, то нам відомо про 218 справ і 342 підсудних. Якщо говорити про окуповані території Донецької і Луганської областей, а також про окуповані території Запорізької і Херсонської областей, то йдеться про 196 справ щодо цивільних і 267 підсудних. Якщо ж говорити про суди над цивільними в РФ, то таких справ 236, а кількість підсудних – 269”, – повідомила Катриченко та додала, що російські силовики затримують українських військових і на території РФ, зокрема в Курській області, де судять 85 українських військовослужбовців.

Також, за словами Катриченко, щодо приблизно 75 громадян України тривають суди, які розпочалися ще до 2022 року.
Росія активно формує нові справи проти українців, використовуючи тортури для отримання свідчень.
“Ми фіксуємо, що свідчення в цих справах здобуваються під тиском і катуваннями. У випадках із цивільними звинувачення часто стосуються “шпигунства” або “екстремізму”, — зазначила Катриченко.
За даними правозахисників, ця статистика не є остаточною, а масштаби переслідувань продовжують зростати.
Директор Ресурсного центру демократії та прав людини (Молдова) Сергій Остаф наголосив, що суди, які перебувають під контролем Росії, формально затверджують звинувачення правоохоронних органів у межах державної політики РФ щодо переслідування українських цивільних осіб і військових.
“Тисячі людей зазнають судового переслідування із систематичними порушеннями стандартів справедливого судочинства, де вироки політично мотивовані. Це дає підстави говорити про злочин переслідування шляхом позбавлення права на справедливий суд”, – зауважив Сергій Остаф.

Партнерка Адвокатського об’єднання “Azones” Дар’я Свиридова зазначила, що політика судового переслідування РФ має ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
“Результати проведеного нами дослідження яскраво демонструють, що масштабна та систематична відмова українським цивільним і військовополоненим у справедливому правосудді в підконтрольних РФ судах є не просто окремими порушеннями прав людини чи фактами воєнних злочинів. Це узгоджена державна політика, спрямована на придушення українського спротиву окупації, це використання страху переслідувань для контролю над населенням та виправдовування заявлених Кремлем цілей агресії проти України”, – зауважила Дар’я Свиридова.

За оцінками дослідників, кількість жертв такої політики може становити 5–6 тисяч українських громадян.
Насамкінець Тетяна Печончик зазначила, що дослідження передадуть Міжнародному кримінальному суду, щоб він розслідував ці злочини й притягнув винних до відповідальності.

Ознайомитися з текстом дослідження можна на сайті Центру прав людини ZMINA за цим посиланням.
Переглянути запис трансляції можна тут.
Підготовка дослідження та проведення цього заходу стали можливими завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Нідерландів.