ZMINA з партнерами презентували Тіньовий звіт до звіту Єврокомісії щодо України
Коаліція громадських організацій, до якої входять Лабораторія законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, ZMINA, “Адвокат майбутнього” та Асоціація правників України, представила у Києві Тіньовий звіт до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році. Це перший звіт, який громадський сектор України надає Європейській комісії після отримання Україною статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Експерти оцінювали період від червня 2023 року до серпня 2024 року і надали 350 рекомендацій, частину з яких підготувала ZMINA.
Відкриваючи презентацію тіньового звіту, очільниця Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила: “Одна з цілей Росії, яка почала війну проти України, — намагання зупинити нашу європейську і євроатлантичну інтеграцію. Оскільки ми перебуваємо на цьому шляху, це означає, що РФ не досягла своїх цілей”.
Печончик додала, що у цьому звіті ZMINA відповідала за підготовку розділу “Захист основоположних прав і свобод”:
“Це дуже широка тематика, яка охоплює кілька десятків різних прав, починаючи від свободи слова, свободи мирних зібрань, свободи об’єднань і асоціацій, протидії катуванням, жорстокому поводженню, захисту різноманітних вразливих груп, прав дитини і до права власності. До підготовки розділу про права людини долучились експерти 12 правозахисних організацій і ще кілька десятків надали свої інтерв’ю, які ми врахували під час підготовки”.
Попри значну кількість рекомендацій, учасники презентації налаштовані оптимістично.
“Всього у звіті міститься близько 350 рекомендацій, і близько 100 з них стосуються прав людини. Звіт був опублікований в кінці літа, і за два місяці дві рекомендації вже були виконані, – розповіла Тетяна Печончик. – Перша – це ратифікація Римського статуту: з 1 січня 2025 року Україна стане 125-ю учасницею Міжнародного кримінального суду. Друга рекомендація – президент підписав закон про публічні консультації. Утім, є багато інших рекомендацій. Якщо ми будемо виконувати по одній рекомендації на місяць, то для повного результату потрібно буде вісім років. Тому треба пришвидшитися”, — сказала вона.
Під час презентації відбулися три дискусійні панелі, які стосувалися функціонування юридичної системи, антикорупційних зусиль і прав людини. Останню, “Права людини і фундаментальні свободи”, проводили за модерування директорки з адвокації Центру прав людини ZMINA Альони Луньової.
“Представники громадянського суспільства і держави в одному човні”, – зазначила Луньова, представляючи учасників панелі – як посадовців, так і представників громадського сектору. Під час дискусії обговорювалися проблеми свободи медіа і захисту журналістів, протидії тортурам, захисту дітей.
Ярослав Юрчишин, голова Комітету Верховної Ради зі свободи слова, зазначив, що у сфері медіа є значні проблеми, однак найбільшою загрозою для роботи журналістів в Україні є російська агресія.
Вікторія Литвінова, заступниця генпрокурора, зазначила, що також багато роботи й у сфері захисту прав засуджених і протидії катуванням: “Ми спільно з Мін’юстом тривалий час працювали над стратегією протидії катуванням – її затвердженням та подальшими змінами. Процес болючий і займає час, усі державні органи мають долучатися, бо всі можуть зробити внесок, який є важливим для загальної картини”.
Вона зазначила, що вперше за 20 років вдалося притягнути до відповідальності 13 службових осіб у виправних колоніях та їхніх пособників з-поміж самих засуджених.
Заступник міністра юстиції Олександр Банчук розповів, що Міністерство юстиції підтримує закон про цивільні партнерства. Законопроєкт №9103 уже досить довго розглядають комітети Верховної Ради.
“Якщо в нас є певна меншина, ми маємо забезпечити їхні права, – каже Олександр Банчук. – Але рішення тут потрібно врегульовувати виключно законом: має бути ухвалене рішення парламентом. Ми розуміємо, які виклики стоять перед парламентом. Моє бачення полягає в тому, що це питання має бути в дорожній карті щодо вступу України до ЄС. Без розв’язання цього питання нам не бачити місця в Європейському Союзі”.
Експертка звіту, партнерка Адвокатського об’єднання AZONES Дарина Свиридова зазначила, що перед Україною багато викликів у сфері захисту постраждалих від російської агресії:
“Офіс генпрокурора зареєстрував 150 тисяч проваджень щодо воєнних злочинів і агресії. Я ж порахувала: щоб забезпечити ефективний захист, кожен адвокат, який нині працює в Україні, має взяти бодай по три справи щодо воєнних злочинів – це для розуміння масштабів. Перед державою і громадянським суспільством стоїть необхідність організувати систему, яка б відповідала запитам суспільства на справедливість, зокрема несудовими методами”.
Нагадаємо, презентація Тіньового звіту для ЄС відбулася на початку вересня 2024 року.
Детальніше із Тіньовим звітом можна ознайомитися тут.