Спецдоповідачка ООН з питань становища правозахисників занепокоєна насильницьким зникненням Ірини Данилович
Спецдоповідачка ООН з питань становища правозахисників Мері Лоулор висловила занепокоєння насильницьким зникненням у Криму громадянської журналістки Ірини Данилович.
Спеціальний доповідач ООН з питань про становище правозахисників і Спеціальний доповідач ООН з питань про право на свободу переконань і їхнє вільне вираження надіслали спільне повідомлення до уряду Російської Федерації ще 30 серпня 2022 року. Проте повідомлення не підлягало розголошенню протягом 60 днів, коли уряд мав час для відповіді. Росія відповіла 9 вересня 2022 року.
Весь цей час Данилович перебуває в місці попереднього ув’язнення. Розгляд кримінальної справи розпочався 29 серпня 2022 року, наразі суд вивчає докази та розглядає справу по суті. Звіти, отримані Спеціальним доповідачем, свідчать про можливе порушення прав Данилович на справедливий судовий розгляд.
У повідомленні спецдоповідачі висловили занепокоєння, ймовірно, насильницьким зникненням Ірини Данилович, незаконним утриманням, жорстоким поводженням, порушенням кримінальної справи, обшуком помешкання та вилученням її електронних пристроїв і документів, а також визнанням її “іноземним агентом”.
“Ми також занепокоєні з приводу ймовірних порушень під час арешту Данилович і відсутності судових гарантій, які мають бути надані під час тримання під вартою, що є несумісним із правом на справедливий суд і належну правову процедуру. Ми підкреслюємо, що всі особи, незалежно від тяжкості висунутих проти них обвинувачень, мають право на належну правову процедуру та справедливий суд відповідно до верховенства права”, – йдеться в тексті.
Крім того, спецдоповідачі стурбовані щодо безперервного залякування та переслідування правозахисників у Криму у зв’язку з їхньою правозахисною діяльністю, зокрема з приводу негативного впливу, який це може мати на правозахисників у Криму, перешкоджаючи їм здійснювати свої права:
“Ми нагадуємо уряду Росії про важливість того, щоб національна безпека не використовувалася для необґрунтованого або довільного обмеження права на свободу переконань і їхнє вираження. Ці права захищені Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, і ненасильницьке здійснення цих прав не може становити кримінальний злочин”.