Тетяна Печончик виступила на конференції в Нюрнберзі про воєнні злочини і майбутнє правосуддя | Центр прав людини ZMINA

Тетяна Печончик виступила на конференції в Нюрнберзі про воєнні злочини і майбутнє правосуддя

A+ A-

18-19 лютого 2025 року у Нюрнберзі, Німеччина, відбулася міжнародна конференція “Жива людяність: воєнні злочини, універсальні права та майбутнє правосуддя”.

Конференція була організована Німецьким Федеральним агентством з громадянської освіти та охоплювала питання юрисдикції щодо воєнних злочинців та глобальних інституцій, які несуть за це відповідальність, а також зв’язку між війнами 20-го століття та конфліктами сьогодення.

Відкриття конференції відбулося у знаменитій “залі 600” нюрнберзького Палацу юстиції, де після Другої світової війни судили нацистських воєнних злочинців.

Серед гостей заходу був правозахисник і військовослужбовець, звільнений із російського полону, Максим Буткевич, який поділився із присутніми досвідом перебування в полоні та деталями сфабрикованої проти нього кримінальної справи з боку Росії.

Виступаючи на заході, голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик акцентувала, що 20 лютого 11 років тому, у день, коли було розстріляно найбільшу кількість протестувальників на Майдані незалежності в Києві, Росія розпочала збройну агресію та дії, спрямовані на окупацію Кримського півострова, а, окупувавши Крим, розпалила війну на Донбасі, яка через вісім років перекинулася на всю територію України.

За її словами, за три роки повномасштабної агресії Офіс Генерального прокурора України зареєстрував понад 152 тисячі кримінальних проваджень за фактами ймовірних воєнних злочинів, зниклими безвісти є понад 60 тисяч осіб, а тисячі українських громадян перебувають у російському полоні, серед них, за даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, можуть бути 14 тисяч цивільних громадян.

“Зараз відбуваються так звані “мирні переговори”, які є нічим іншим, як черговою спробою умиротворення агресора. На цих переговорах, на жаль, не йдеться про потерпілих і справедливість”, – сказала Печончик.

Вона нагадала про заяву українських правозахисних організацій, де йдеться про те, що справедливий і тривалий мир можливий лише через невідворотність покарання для винних у найтяжчих міжнародних злочинах.

Правозахисниця зауважила, що безкарність Росії та її воєнних злочинців призведе до нової хвилі агресії, яка може бути ще більш кривавою за події в України протягом трьох останніх років.

Також Печончик висловила занепокоєння щодо відсутності єдності серед країн світу щодо їх відданості принципам правосуддя і відповідальності, й атаками США на Міжнародний кримінальний суд, зокрема введенням санкцій, які негативно впливають на роботу суду.

“На цьому етапі ми маємо зосередитися на тому, щоб захистити ті механізми, які вже запущені і працюють, не дати зруйнувати зроблене, та рухатися вперед, крок за кроком, – сказала вона.

Серед таких важливих механізмів Печончик назвала роботу МКС, Незалежної комісії ООН із розслідування подій в Україні, Міжнародний реєстр збитків, який формується в Гаазі, а також напрацювання щодо запуску Спеціального трибуналу по злочину агресії Росії проти України.

Фото надані організаторами конференції.

Відеозапис конференції можна переглянути тут.