У Києві відбулася акція до Дня порожніх стільців. ZMINA стала партнером заходу
15 листопада у Києві відбулася правозахисна акція “Порожні стільці” на підтримку журналістів, письменників, діячів культури та правозахисників, що зникли безвісти, були ув’язнені чи перебувають у полоні через війну Росії проти України.
Під час події на Софійській площі встановили символічну інсталяцію з порожніх стільців з іменами ув’язнених, полонених та зниклих безвісти авторів, медійників, митців та правозахисників. На частині стільців стояли таблички “Ім’я невідоме”, оскільки серед ув’язнених, полонених і зниклих безвісти залишаються українці, доля яких нам невідома.
У події взяли участь письменники, журналісти, правозахисники, рідні, друзі та колеги авторів і митців, котрі перебувають в полоні, ув’язненні чи мають статус “Зниклі безвісти”, зокрема: Марина Александрович, дружина поета та дизайнера Миколи Леоновича, який зник безвісти у квітні 2023 року під час виконання бойового завдання поблизу Авдіївки; Іван Андрусяк, письменник, поет, перекладач, друг поета Бориса Гуменюка, котрий зник безвісти у боях під Кліщіївкою в грудні 2022 року; Олександра Баркова, сестра Богдана Зізи, художника із Криму, якого російська окупаційна влада в Криму незаконно засудила до 15 років позбавлення волі у червні 2023 року; Оксана Михалевич, адвокатка журналіста Дмитра Хилюка, якого військовослужбовці РФ викрали у селі Козаровичі Вишгородського району Київської області у березні 2022 року; Оксана Стоміна, маріупольська поетка та громадська активістка. Її чоловік Дмитро Паскалов, один із захисників металургійного заводу “Азовсталь”, перебуває в російському полоні з травня 2022 року; Олена Цигіпа, дружина Сергія Цигіпи, письменника та журналіста з Нової Каховки, якого так званий “верховний суд республіки Крим” засудив до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму.
До акції долучились також колишні незаконно ув’язнені журналісти та правозахисники Людмила Гусейнова та Наріман Джелял. В минулі роки на акціях їхні імена були на порожніх стільцях, а цьогоріч вони самі їх зайняли. Це дуже символічно і вселяє надію, що всі, хто наразі перебувають у неволі, обов’язково повернуться додому.
“Коли перебуваєш в ув’язненні, будь-яка інформацію про те, що про тебе пам’ятають і всім про тебе нагадують, допомагає та пробивається тонкою ниткою світла, за яку ти тримаєшся. Ниткою, яка веде тебе до виходу…Хочеться, щоб ми збиралися, не зупинялися, були свідомими і допомагали всім, хто потребує цього. Такі акції, як “Порожні стільці” відбуваються не лише задля того, щоб підтримати тих, хто за гратами та їхніх рідних. Це іспит для нашого суспільства, нагадування про те, що війна, яку ми ведемо за нашу свободу, залишає нас людьми, котрі вміють співчувати, бути небайдужими, досягати своєї мети”, — сказав Наріман Джелял.
Під час акції хвилиною мовчання згадали тих українців, чиї життя забрала війна Росії проти України.
Організатори закликали стати голосом тих, кого тримають у полоні та ув’язненні — підтримувати інформаційні та адвокаційні кампанії правозахисних організацій, поширювати інформацію про порушення прав військовополонених та цивільних незаконно увʼязнених, писати листи жертвам несправедливого суду рф.
Організатори події: Український ПЕН, Центр громадянських свобод.
Партнери події: Інститут масової інформації, Центр прав людини ZMINA, УГСПЛ, Харківська правозахисна група, ГО “Архів війни”.
Акція “Порожні стільці” відбулася за інформаційної підтримки “Української правди“, hromadske, Радіо Свобода, The Ukrainians Media.