У Києві влада та правозахисники говорили про звільнення та майбутнє Криму

A+ A-

18 травня на Центральному вокзалі у Києві провели захід до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу “Пам’ятаємо історію – повертаємо територію”, присвячений історії, поверненню та майбутньому півострова. Участь у заході взяли представники влади, правозахисники та громадські діячі. 

Фото: ZMINA

Організаторами події були Офіс Омбудсмана України, Меджліс кримськотатарського народу, КримSOS та Центр прав людини ZMINA.

Із 2015 року 18 травня відзначається як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 79 років тому цього дня за наказом диктатора Йосипа Сталіна близько 200 тисяч кримських татар були депортовані в залізничних товарних вагонах за тисячі кілометрів від дому – до Східної Азії. Це стало кульмінацією етнічних чищень та переслідувань корінного народу Криму радянськими окупантами.

У межах заходу відбувся артперфоманс “Пекельна дорога Ташке – Таваксай”, під час нього звучав уривок щоденника Нарімана Казенбаша, який у 13-річному віці був депортований радянською владою з Криму в 1944 році разом з іншими кримськими татарами. 

Фото: ZMINA

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець під час свого виступу провів паралелі між діями Радянського Союзу і сучасної Російської Федерації: депортації, закриття шкіл, утиски мови, руйнація релігійних споруд.

“Ці злочини не мають бути забутими, а винні — повинні бути покарані”, — наголосив Дмитро Лубінець.

Правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк зауважила, що сучасна депортація росіянами українців виглядає інакше: “Обгортка” змінилася. Тепер росіяни стверджують, що рятують, проводячи евакуацію. Форма депортації змінилася, але суть їхнії дій залишилася тією ж — вони відривають людей від землі, домівок, спільнот, в яких жили роками вони та їх предки. Вони прикриваються рятуванням від гуманітарних катастроф, які самі ж і створюють, цілеспрямовано обстрілюючи цивільні об’єкти, лікарні та сховища. Не надаючи доступ гуманітарним вантажам та відрізаючи людям будь-яку можливість виїхати в напрямку неокупованої території України”.

Фото: ZMINA

Експертка заявила, що Росія вчиняє злочин депортації, тому зараз Україна і світ повинні зробити все можливе, щоб належним чином кваліфікувати депортацію як геноцид, засудити це та притягнути всіх винних до відповідальності.

“Пам’ятати про ці злочини проти кримськотатарського народу і проти українців повинні не лише ми. Пам’ятати про них і нести за них відповідальність повинна Росія”, — переконана Синюк.

Онисія Синюк / ZMINA

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук наголосила, що після звільнення Криму варто враховувати бачення кримських татар щодо відновлення півострову.

Таміла Ташева, постійна представниця Президента у Криму, вважає, що після визволення півострів має бути максимально інтегрований в українську і європейську інфраструктуру та пройти “дружню мілітаризацію”, тобто повністю позбутися російського флоту.

На заході також виступали голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв, голова правління КримSOS Олексій Тільненко та інші.

Також упродовж заходу всі охочі долучилися до марафону написання листів політв’язням на їхню підтримку. Гості події ще побачили фотовиставки “Злочини вустами очевидців”  про кримських татар, депортованих із Криму в 1944 році, та “Історії з окупованого Криму”  про сучасні історії переслідування кримськотатарського народу.

Фото: ZMINA

Крім того, на конференції показали відео про життя у Криму за радянських часів і під час окупації Росією Кримського півострова 2014 року, переслідування і ув’язнення кримських татар тощо.

Дивіться повну трансляцію заходу за посиланням.