У межах 75-ої сесії ГА ООН відбувся захід щодо ситуації з правами людини в Криму
3 листопада на полях 75-ої сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку відбувся тематичний захід щодо ситуації з правами людини у тимчасово окупованій Росією Автономній Республіці Крим та м. Севастополь.
В онлайн-заході взяли участь дипломати з Києва, Нью-Йорка, Женеви, Відня та Страсбурга, які опікуються правозахисною проблематикою.
Перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова у своєму виступі наголосила, що російська окупаційна влада перетворила Крим на півострів страху, де тривають репресії проти громадян України, які виступають проти окупації.
За її словами, держава-окупант продовжує політику незаконного ув‘язнення українців та кримських татар з метою подальшого їх утримання у заручниках вже на території Росії. “Лише сьогодні військовий російський суд Північно-Кавказького округу виніс неправомірне рішення про засудження трьох громадян України у черговій т.зв. справі “Хізб ут-Тахрір”. Ми не полишимо наших громадян і зробимо все можливе для їхнього повернення в Україну”, – пообіцяла Джапарова.
Політика російських окупантів зі зміни демографічного складу населення півострова також не залишається поза увагою міжнародного співтовариства. Перша заступниця міністра висловила переконання, що переселення російського населення на територію окупованого Криму є незаконним відповідно до міжнародного гуманітарного права.
Позбавлення права на землю, релігію, освіту та мову, примусова зміна громадянства, призов у лави російської армії, заборона діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, а також утиски проти Української православної церкви – всі ці порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права, за словами Еміне Джапарової, отримають належну оцінку з боку ООН.
У заході також взяли участь Постійний представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич, віце-голова Асоціації міжнародного права України Микола Гнатовський, Архієрей Православної церкви України, митрополит Сімферопольський і Кримський Климент, голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял та кримськотатарський громадянський журналіст Наріман Мемедемінов.
У своєму виступі Тетяна Печончик зупинилася на основних тенденціях 2020 року у сфері прав людини. Зокрема, вона розповіла про вплив пандемії COVID-19 на соціальне життя, проблеми з пересуванням на материкову частину України, освітою для кримських абітурєнтів, погіршення ситуації у місцях несвободи, тривалу мілітаризацію півострова, а також зростання кількості політичних в’язнів, серед яких — правозахисник, координатор “Кримської солідарності” Сервер Мустафаєв, який у вересні 2020 року отримав вирок у 14 років ув’язнення.
Тетяна Печончик також відзначила важливість зусиль України щодо створення Кримської платформи і закликала країни-учасниці ООН приєднатися до роботи цієї платформи.
Учасники заходу також відзначили важливість двох доповідей Генерального секретаря ООН щодо стану дотримання прав людини у Криму, у яких містяться факти про широкомасштабний наступ на права людини на тимчасово окупованому півострові та недотримання Росією як державою-окупантом власних міжнародно-правових зобов‘язань.
“Відтак, важливим є продовження моніторингу цієї проблематики Генсекретарем, що, зокрема, є одним з ключових елементів оновленого проєкту резолюції ГА ООН про ситуацію з правами людини у тимчасово окупованому Криму, який буде розглянутий у листопаді-грудні”, — зазначила Еміне Джапарова.
За матеріалами МЗС України