Україна може залишитися без іноземних волонтерів: Рада готується ухвалити дискримінаційний законопроєкт | Центр прав людини ZMINA

Україна може залишитися без іноземних волонтерів: Рада готується ухвалити дискримінаційний законопроєкт

A+ A-

Верховна Рада невдовзі розгляне загрозливий законопроєкт №4521, який ускладнить процедуру залучення іноземних волонтерів. Так держава намагатиметься боротися з нелегальною міграцією та фіктивною волонтерською діяльністю, яку іноземці нібито використовують для отримання посвідки на проживання в Україні.

Про це стало відомо 11 жовтня під час пресконференції у Києві.

Ініціатором документа виступив Кабінет Міністрів, а розробником – Міністерство соціальної політики. Правозахисники та експерти вважають законопроєкт шкідливим та дискримінаційним.

Проєкт передбачає зміну процедури залучення волонтерів: з повідомної на дозвільну. Наразі громадські організації для залучення іноземців чи осіб без громадянства до волонтерської діяльності лише інформують компетентні органи про це. А якщо документ ухвалять, то потрібно буде отримувати дозвіл у Мінсоцполітики, а самих волонтерів перевірятимуть Міністерство внутрішніх справ та Служба безпеки України. Крім того, громадські організації теж очікуватиме перевірка.

За словами координаторки проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України” від ЦЕДЕМ Анни Ісічко, з кожним роком волонтерська діяльність в Україні стрімко посилюється, тож законопроєкти на кшталт №4251 будуть лише обмежувати розвиток волонтерства.

Анна Ісічко

Як зазначила Ісічко, один із ключових ризиків – подвійна перевірка іноземців, які вже перебувають на території України. І перевіркою буде займатися саме Мінсоцполітики, хоча такі функції непритаманні йому.

Представники громадянського суспільства переконані, що цей законопроєкт не запобігатиме неконтрольованій трудовій міграції. А для боротьби з нею правозахисники радять уряду здійснювати перевірку іноземців та осіб без громадянства на етапі подання документів до Державної міграційної служби, але аж ніяк не на етапі, коли організація повідомляє про залучення волонтерів.

У пояснювальній записці до проєкту нардепи говорять про численні правопорушення щодо нелегальних мігрантів-волонтерів, однак жодних даних щодо їхньої кількості автори не наводять.

“Ми звернулись до ДМС, СБУ та поліції із запитом надати підтвердження цього, але відповіді по суті не було. Тобто держава або приховує від нас дані про правопорушення, або їх взагалі немає. Тому, скоріш за все, ці твердження необґрунтовані”, – заявив юрист “Восток-SOS” Даниїл Попков.

Даниїл Попков

Народний депутат Роман Лозинський, який є волонтером організації “Пласт” більше 10 років, зауважив, що законопроєкт потрібно повністю змінювати із залученням волонтерських організацій, бо він є шкідливим.

Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла, що її організація постійно залучає іноземних волонтерів, більшість з них – білоруси, які вимушені покинути свою країну. За словами правозахисниці, наявний законопроєкт є одним з 10 небезпечних для громадянського суспільства законопроєктів, які зараз зареєстровані у парламенті. Вона додала, що в більшості країн, де є законодавче регулювання волонтерства, до іноземних волонтерів застосовують такий самий правовий підхід, як і до волонтерів-громадян.

Тетяна Печончик

Правозахисники та експерти у спільному зверненні закликали владу відхилити законопроєкт № 4521 “Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки волонтерської діяльності”

Детальніше читайте про те, чим загрожують зміни до закону про волонтерство, тут. Відео з брифінгу можна переглянути тут.