Україні потрібен закон для захисту викривачів – експерти
До такого висновку прийшли журналісти та правозахисники під час дискусії на тему «Ті, хто біжать по лезу ножа: розслідувальна журналістика та захист викривачів в Україні», організаторами якої виступили Центр прав людини ZMINA та Freedom House.
Журналіст, аспірант Могилянської школи журналістики при НаУКМА Олександр Ярощук переконаний, що журналісти-розслідувачі в Україні потребують додаткового фізичного, цифрового та правового захисту. Крім того, на думку експерта, викривачі, тобто ті, хто повідомляють про зловживання і корупційні діяння, також потребують захисту, і для цього потрібно прийняти відповідний закон.
Ескпертка Українського центру з прав людини Ірина Кушнір додає, що зараз є законопроект від Офісу Президента, який посилює захист викривачів, але тільки в сфері корупції: «Так звана ініціатива «10%» (тобто людина, що викрила хабарника, отримує 10% від хабаря) стосується лише тих, хто повідомляє про корупцію. А ті, хто заявляють про інші правопорушення, не вважаються викривачами і не мають захисту. Є й інші механізми захисту та законопроекти, але вони не працюють».
Між іншим, навіть прийняті відповідні законопроекти навряд чи одразу стануть ефективними, вважає Ірина Кушнір. «По-перше, це психологічний бар’єр нашого суспільства щодо викривачів, їх традиційно називають образливими словами. І з цим треба працювати навіть на рівні освіти у школах. По-друге, відсутність у людей довіри до влади та відсутність анонімності, яка нібито передбачена на законодавчому рівні, але за гроші можна отримати надконфіденційну інформацію про людину. Все це буде заважати результативності роботи», – пояснює Ірина Кушнір.
Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик наголосила, що треба добиватися змін у законопроект президента Володимира Зеленського про викривачів та розширювати сферу його застосування. Виконавчий директор ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін додав, що для ефективних змін потрібно кожному громадянину активно реагувати на правопорушення, не замовчувати їх та вести діалог із владою щодо необхідності законодавчого захисту викривачів.
Крім того, на заході презентували тематичний аналітичний огляд «Викривачі, розслідувальна журналістика та їхня роль для демократії», підготовлений за підтримки Freedom House в Україні.