В Івано-Франківську презентували книжку про знищення свободи слова в Криму
Під час презентації в Івано-Франківську книжки журналіста Юрія Луканова “Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму“ її герой журналіст Сергій Мокрушин заявив, що засоби масової інформації в Криму поширюють ненависть щодо українців і кримських татар, але, попри це, ОБСЄ широко надає їм слово на своїх заходах.
Мокрушин мав на увазі конференцію ОБСЄ з людського виміру, яка нині проходить у Варшаві, де російські пропагандисти розповідають про те, що на півострові панує мир і спокій. Сергій Мокрушин є кримським журналістом, який змушений був поїхати з Криму і працює нині в проєкті “Радіо Свобода” “Крим. Реалії”.
“Із сумом маємо констатувати, – сказав він, – що за час після виходу книжки Юрія Луканова ситуація лише погіршилася. Репресії тривають. А Росія привозить на конференцію ОБСЄ щораз більше представників кримських ЗМІ і громадських організацій, які співпрацюють з окупаційною владою, щоб запевнити європейську спільноту в дотриманні прав кримчан на свободу слова, мирних зібрань тощо”.
Сергій Мокрушин додає, що правозахисні організації продовжують фіксувати утиски свободи слова в Криму, затримання, арешти і обшуки незалежних журналістів на півострові.
“Проокупаційні кримські ЗМІ, які прагнуть мати слово на європейських майданчиках, в самому Криму беззастережно розпалюють міжнаціональну ворожнечу проти найбільш “незручних” груп населення – українців та кримських татар. Зокрема, за даними Кримської правозахисної групи, значні зусилля російської пропаганди в Криму спрямовані на розпалення ворожнечі стосовно мешканців західних областей України“, – вважає Мокрушин. Так, сайт кримського підрозділу федерального російського холдингу “Россия сегодня” оприлюднив статтю колишнього українського політолога і чиновника Ростислава Іщенка під заголовком “Бандеровские регионы Украины ненавидят Крым из-за большой зависти“.
Автор книжки Юрій Луканов під час презентації закликав громадян, які постраждали від російської агресії в Криму і не тільки в Криму, активно відстоювати свої права, зокрема звертатися до міжнародних судів, домагатися компенсації.
Він також висловив занепокоєння, що в процесі спроб досягти миру на Донбасі за дужки винесено питання Криму. “Крим – це наша територія, – сказав він, – і ми маємо домагатися, щоби він повернувся в Україну. Навіть якщо російські війська вийдуть з Донбасу, що навряд чи станеться найближчим часом, Україна не має забувати проблему Криму”.
Довідка. Напередодні відбулася презентація цієї книжки в Чернівцях. Її видав Центр інформації про права людини за підтримки посольства Великої Британії. Автор Юрій Луканов виклав власні враження і спостереження під час анексії Криму, яку він висвітлював, а також враження багатьох кримських журналістів і журналістів, які працювали тоді в Криму.