80% мешканців Півдня України не захищають свої права – дослідження | Центр прав людини ZMINA

80% мешканців Півдня України не захищають свої права – дослідження

A+ A-

В Одесі презентували результати другого загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини”. Два роки, що минули від першого базового соціологічного дослідження, показали – українці цінують свої права і свободи, хоча й досі погано орієнтуються у змісті та походженні прав людини, сутності правових механізмів.

Як показало дослідження, 85% українців вважають право на життя найважливішим правом людини (два роки тому також було на першій сходинці, але із 78%). Помітно частіше про нього згадували й на Півдні (92%). На перших позиціях у рейтингу найважливіших прав тут, як і загалом по Україні, опинилися соціально-економічні права, причому у Південному регіоні про них згадували частіше, ніж на Заході та в Центрі України: право на соціальне забезпечення (64% опитаних на Півдні проти 59% по Україні в цілому), право на освіту (67% проти 55%) та право на працю (62% проти 56%).

Серед цінностей найбільш актуальною для мешканців південних областей виявилась свобода (91%). Це характерно і для всієї України, де свободу у якості основної цінності обрали 86% респондентів. Справедливість, яка у 2016 році на Півдні серед цінностей посідала перше місце, опустилася на друге (81%), на третьому місці – безпека (72%), а на четвертому місці – гідність (66%). Південний регіон – єдиний, в якому до ТОП-5 найголовніших для дотримання прав людини цінностей увійшла матеріальна забезпеченість (64%), натомість рівність тут посідає нижчі позиції.

Половина опитаних жителів Півдня України висловлювали готовність терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав – цей варіант обрали 48% респондентів (у 2016 році таких було тільки четвертина – 25%). Для порівняння на Заході України цей показник помітно менший: лише 36% жителів Західного регіону готові поступитись матеріальним достатком заради дотримання громадянських прав та свобод. Приємно здивували авторів дослідження жителі Донбасу: троє з чотирьох опитаних там (74%) не проміняють особисті права та свободи на покращення матеріального стану.

“На щастя, жителів Півдня України оминула доля Донбасу, тут немає війни і тяжких порушень прав людини, а тому питання вибору не стоїть настільки гостро. Втім, великий відсоток прихильників загальнолюдських цінностей у південних областях дає надію на те, що урок був засвоєний. Свобода – як повітря: її не помічаєш, поки вона є. Однак опинившись перед реальною загрозою її втратити, людина зовсім по-іншому починає цінувати свої права і навіть готова терпіти матеріальні труднощі заради збереження прав і свобод”, – вважає Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

При цьому спостерігається подальший негативний вплив конфлікту на сприйняття і оцінки населення. Так, за два останні роки у Південному регіоні зросла кількість тих, хто виправдовує злочини українських військових у зоні бойових дій (з 37% до 46%), а також тих, хто вважає, що можна застосовувати тортури до ворогів (у 2016 році так вважав кожен десятий мешканець Півдня, а тепер – кожен четвертий; це є найбільшим показником по всій країні). Ставлення населення до самосуду практично не змінилося за два роки: неприпустимим такий метод розв’язання конфліктів вважають 46% мешканців Півдня, 45% допускають його застосування “у деяких випадках”, а 9% переконані, що це єдиний ефективний спосіб “покарати злочинців”.

Мешканці Півдня песимістично оцінюють зміни у ситуації з правами людини, які відбулися з часів Євромайдану: лише 6% вважають, що ситуація покращилася, у той час як половина опитаних (50% – найвищий показник по Україні) заявляють, що нічого не змінилося, а 22% переконані, що з дотриманням прав людини стало гірше. “Що стосується рівня дотримання прав людини, на Півдні оцінки дотримання практично всіх прав виявились наближеними до середнього показника: від 2,61 до 2,86 бала (оцінювання відбувалося за 5-бальною шкалою)”, – розповів Андрій Сухарина, аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.

Доволі неоднозначно жителі Півдня ставляться до питання дискримінації. За два роки трохи зменшилася кількість людей, які вважають, що це дуже серйозна проблема (з 18% до 12%) або “загалом серйозна” (з 48% до 42%). Частіше за все тут заявляли про існування дискримінації за віком (27%), політичними поглядами (18%), а також станом здоров’я (17%). Натомість 2/3 респондентів на Півдні заявили, що ніколи особисто не стикалися із проявами дискримінації. Майже чверть населення Південного регіону (23%) взагалі вважають, що в Україні нікого не дискримінують.

В цілому у регіональному розрізі Південь виявився більш толерантним до вимушених переселенців, безробітних, а також людей з непопулярними політичними поглядами – більша кількість людей тут вважає, що права цих груп не можна у жодному разі обмежувати. Водночас більшість опитаних жителів Півдня допускають дискримінацію і обмеження прав наркозалежних (71% опитаних), колишніх засуджених (69%), ромів (53%), ЛГБТ та безхатченків (по 51%). Рівень нетолерантності до цих груп на Півдні є вищим, ніж по країні загалом.

Що стосується захисту своїх прав, ситуація у південних областях виявилась найгіршою серед усіх регіонів України. “80% жителів Півдня, які повідомили, що їхні права були порушені, навіть не намагалися їх відстояти. Це найгірший показник по країні (для порівняння: свої права захищають 50% жителів Заходу, 45% у Центральному регіоні та 39% на Сході). Половина опитаних жителів Півдня вважають це марною витратою сил і часу, а ще чверть кажуть, що не мають для цього грошей. Такі результати можна пояснити зневірою та недостатнім рівнем обізнаності”, – прокоментувала Світлана Колишко, керівниця групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні.

Якщо ж справа таки дійде до захисту своїх прав, кожен четвертий житель Півдня вважає ефективним звернення до поліції (27%), трохи менше респондентів покладають надію на національні суди (22%), кожен п’ятий (21%) вважає за краще звернутись до Європейського суду з прав людини, далі йде звернення у ЗМІ (15%). Майже третина (30%) вважають, що насправді взагалі немає способів захистити власні права.

ДОВІДКА

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру “Що українці знають та думають про права людини”. Одеса — друге місто на мапі туру (минулого тижня презентація пройшла у Краматорську). Події відбудуться також у Харкові, Дніпрі та Львові із завершальною презентацією у Києві 10 грудня, з нагоди Міжнародного дня прав людини. Проект реалізується Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Загальнонаціональне репрезентативне опитування дорослого населення України було проведене з 11 по 24 липня 2018 року. Усього було опитано 1998 респондентів в усіх областях України та в місті Києві, окрім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.