Відбулася церемонія відкриття міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the south” | Центр прав людини ZMINA

Відбулася церемонія відкриття міжнародної конференції “Crimea Global. Understanding Ukraine through the south”

A+ A-

14 жовтня у Києві після церемонії відкриття розпочалась міжнародна конференція “Crimea Global. Understanding Ukraine through the south”. Мета заходу — допомогти іншим країнам зрозуміти Кримський півострів, опір українців російській агресії, а також домовитися про потенційні спільні проєкти та ініціативи з представниками різних країн.

Першою виступила Постійна Представниця України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева — вона подякувала учасникам із різноманітних країн, які подолали довгий шлях заради цього заходу. Ташева наголосила на важливості об’єднання різних секторів українського суспільства на конференції — сьогодні тут зібралися представники державного сектору та громадських організацій, завдяки яким проєкт може бути реалізованим. 

“Важливо усвідомлювати, що деокупація — це не лише про повернення території, спершу — це про повернення наших людей. Наші громадяни повинні мати право та можливість повернутися у свої домівки у Криму”, – зазначила Таміла Ташева.

Таміла Ташева

У своїй промові вона також згадала заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, який був присутнім на відкритті першого саміту Кримської Платформи в 2021 році, за що поплатився свободою по поверненню додому на окупований півострів. Таміла Ташева вбачає у спільних діях присутніх на конференції можливість вироблення механізмів, які убезпечать від злочинів та агресії.

Другим до учасників звернувся Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук — він зазначив, що наразі держава переживає найбільшу відому світу агресію з моменту завершення Другої світової війни. Він переконаний, що багато держав у світі займають наразі недалекоглядну позицію, вірячи, що російсько-українська війна є лише регіональним конфліктом, але насправді її закінчення визначить майбутню архітектуру світової безпеки.

“На думку деяких країн, сівши зараз за стіл переговорів, Україна зможе повернути світ до звичного стану, а турбулентний період мине. Однак вони забувають — ця безпрецедентна війна не регіональний конфлікт”, – зауважив Руслан Стефанчук.

Далі виступила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, яка переконана, що в історії кожної держави наступає переломний момент, який визначає подальшу траєкторію розвитку країни. На її думку, для України такою подією стала незаконна окупація Росією Криму та частини східних територій у 2014 році.

“Ми повинні розуміти — без перемоги України не існуватиме світової безпеки. Сьогодні ми всі, разом із підтримкою країн Глобального Півдня, маємо докластися до побудови нових зв’язків та ініціатив для забезпечення покарання РФ”, –  зазначила Печончик.

Тетяна Печончик

Вона також підкреслила, що наразі ведеться війна між автократією та демократією, за яку українські військові віддають свої життя.

Максим Субх, спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки, вважає, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну українська влада демонструє безпрецедентну активізацію контактів із країнами Глобального Півдня. 

“Географічно ми знаходимося далеко від наших партнерів із країн Глобального Півдня, однак ментально — ми близькі”, – зазначив Максим Субх.

Також звернулась до присутніх перша віцепрем’єр-міністерка України Юлія Свириденко. Вона наголосила, що наразі важливим є питання майбутнього відновлення Криму — секторів енергетики, транспорту, будівництва та IT.

“Україна наразі найбільш замінована країна у світі, що впливає і на світову продовольчу безпеку. Задля подолання цього виклику ми повинні співпрацювати з країнами Глобального Півдня, зокрема з Камбоджею. Разом ми зможемо зробити українську землю безпечною”, – вважає Свириденко.

Наступними спікерами були Лауреати Нобелівської премії з літератури 2021 Абдулразак Гурна, лауреатка Нобелівсьої премії миру 2011 Тавакуль Карман та лауреатка Нобелівської премії миру 2022 Олександра Матвійчук. Усі вони наголосили на необхідності притягання до відповідальності Росії за криваві порушення прав людини, вбивства та незаконні викрадення. Крім того, було підкреслено схожість боротьби проти РФ українського та сирійського народу, що демонструє близькість досвіду України з країнами Глобального Півдня.

Із завершальним словом на церемонії відкриття виступив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Він наголосив, що кримські татари протягом багатьох років зазнають переслідувань, викрадень, вбивств та катувань, що є неприпустимим. 

Він підкреслив, що з повномасштабним вторгненням багато держав світу вирішили зайняти нейтральну позицію або ж неприховано підтримати ворога. Такі країни користуються перевагами своєю байдужістю, продовжуючи вигідну для себе торгівлю з агресором, вважає Джемілєв.

“Кримськотатарський народ протягом десятків років бореться за власні права. Спочатку ми були піддані незаконній депортації СРСР у 1944 році, зараз — Росія знову цинічно порушує наші права та вчиняє страшні звірства”, – зазначив Мустафа Джемілєв. 

Мустафа Джемілєв

У конференції беруть участь представники з різних країн світу, зокрема Індії, Індонезії, Катару, Малайзії, Нікарагуа, Уругваю, Кенії, Філіппін, Туреччини, Австрії, Естонії, Аргентини, Мексики, Колумбії, Судану, Італії, Чилі, представники опозиції уряду Ірану та Сирії, які мешкають за межами цих країн, а також інші країни.

ZMINA долучилася до організації конференції в рамках проєкту “Крим і світ: пізнання України через Південь” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”