Відбувся установчий форум Експертної мережі Кримської платформи | Центр прав людини ZMINA

Відбувся установчий форум Експертної мережі Кримської платформи

A+ A-

6 серпня у Києві відбувся установчий форум Експертної мережі Кримської платформи — експертної складової нового міжнародного майданчика для сприяння деокупації Криму. Подія об’єднала навколо теми півострову українських та іноземних експертів, представників неурядових організацій та аналітичних центрів. 

Експертний вимір Кримської платформи є чи не найважливішим з усіх вимірів нової ініціативи, — зазначила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, — зокрема, через свій надзвичайний потенціал для держави”

Перша панель форуму, що об’єднала представників майже всіх вимірів Кримської платформи, засвідчила одностайну підтримку необхідності синергії зусиль на всіх рівнях.

Так, постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич навів приклад успішної співпраці неурядових організацій та правоохоронних органів у комунікації з Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду, наголосивши, що деокупація та реінтеграція Криму можливі лише за умови консолідації зусиль держави та експертного середовища.

У свою чергу, послиня Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс зауважила, що міжнародна спільнота потребує фахової інформації та рекомендацій для розуміння того, як продовжувати тиск на Росію, відзначивши вирішальну роль Експертної мережі у цьому процесі.

Тимчасова повірена у справах США Крістіна Квін додала, що одних заяв про засудження дій Росії недостатньо: потрібно домогтися відповідальності держави-порушниці, що потребує колективних зусиль. Обидві дипломатки підтвердили невизнання їхніми державами незаконної спроби анексії Криму та висловили рішучу підтримку роботі Кримської платформи.

Віктор Лях, президент Фонду “Східна Європа”, що підтримуватиме дослідницькі проєкти Експертної мережі, наголосив на потребі у якісних аналітичних дослідженнях ситуації на півострові та їх значення для ухвалення політичних рішень.

Також у рамках першої панелі відбулася презентація Експертної мережі Кримської платформи. Членкиня Експертної мережі Юлія Каздобіна нагадала про цінності та напрями роботи мережі, а також презентувала оновлений склад тематичних робочих груп. Так, групи Експертної мережі працюватимуть за такими напрямками: політика невизнання та санкції, безпека, захист прав людини, економіка та екологія, культурна спадщина Криму тощо.

Член Експертної мережі Дмитро Коваль також відзначив важливу роль Міністерства закордонних справ України у сприянні роботі Експертної мережі. Зокрема, експерт презентував Меморандум про співпрацю між Експертною мережею та міністерством. Документ визначає принципи співпраці сторін, механізми взаємодії міністерства з Експертною мережею та конкретні механізми співпраці. Підкреслюючи незалежність Мережі від урядового виміру Кримської платформи, він підсумував, що саме системна співпраця між вимірами дозволить досягти кінцевої мети Кримської платформи.

Друга панель форуму стосувалася тематичної роботи Експертної мережі, де експерти презентували завдання та рекомендації кожної з тематичних груп. Зокрема, була презентована група з прав людини та міжнародного гуманітарного права, до роботи якої долучилася і ZMINA.

Наразі група налічує 12 громадських організацій, аналітичних центрів та індивідуальних експертів. Заступниця голови правління “Крим SOS” Ольга Куришко презентувала компоненти експертизи групи, до яких увійшли інформування про порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права; моніторинг, документування та верифікація порушень прав людини; захист прав, свобод та інтересів осіб, позбавлених свободи з політичних мотивів, ВПО, родичів жертв насильницьких зникнень та інші.

Ольга Куришко та Марія Томак

Крім того, координаторка Медійної ініціативи за права людини Марія Томак визначила основні рекомендації групи українському уряду та міжнародним партнерам щодо Криму. Українській владі необхідно, зокрема, ухвалити закон про правовий і соціальний захист в’язнів Кремля, проводити системний моніторинг і документування фактів порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, розслідувати фактів порушень прав людини та впроваджувати ефективні санкції.

У рамках третьої панелі міжнародні експерти обговорили тему деокупації Криму у міжнародному інформаційному середовищі. Заступниця директора Євразійського центру Атлантичної Ради Мелінда Херінг рекомендувала просувати тему Криму в закордонних медіа через історії конкретних людей, постраждалих від окупації, а не через призму геополітики; запровадити посаду прес-аташе у структурі Міністерства закордонних справ України для роботи з медіа та суспільствами окремих регіонів з метою протидії наративам Кремля та інше.

Директор Польського інституту міжнародних справ Славомір Дембський підкреслив важливість просування політики невизнання окупації всередині країни, адже активна позиція українського суспільства є передумовою активної позиції міжнародної спільноти. 

Ну думку менеджерки з міжнародної адвокації ZMINA Ярослави Юдіної, успіх установчого форуму Експерної мережі Кримської платформи та активна участь представників міжнародної експертної спільноти продемонстрували, що тема Криму не втратила своєї актуальності для міжнародної аудиторії.

“По-перше, міжнародні партнери вкотре підтвердили, що лишаються непохитними у невизнанні незаконної спроби анексії та рішуче підтримують нову ініціативу по деокупації півострову. По-друге, безпрецедентна багатовимірність формату Кримської платформи доводить свою ефективність: число іноземних експертів у лавах Експертної мережі безперервно росте. Саме ця багатовимірність, передову роль у якій відіграватиме Експертна мережа, має забезпечити потрібну синергію зусиль для досягнення спільної мети – повернення українського Криму”, — зазначила Юдіна.

Більше світлин дивіться у фотоальбомі, відео з установчого форуму доступне тут.