Вступ 2024: правозахисники розповіли, як молоді з окупованих територій вступати до українських вишів | Центр прав людини ZMINA

Вступ 2024: правозахисники розповіли, як молоді з окупованих територій вступати до українських вишів

A+ A-

1 червня розпочинається вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих та прифронтових територій до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти. Вона починається раніше за загальну вступну кампанію та діє за спрощеною системою вступу. Всього на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, за даними Центру громадянської просвіти “Альменда”, перебуває більше 1,6 мільйонів дітей, і Росія щодня веде агресивну боротьбу за свідомість цих дітей задля їхньої ідентифікації як росіян.

Тому вступ молоді з окупованих територій на навчання до українських вишів надзвичайно важливе питання, адже таким чином можна утримати зв’язок з ними та допомогти їм вирватися з російської окупації.

Про це говорили представники державних органів, українських університетів та громадських організацій під час прес-конференції 30 травня в Медіацентрі Україна Укрінформ.

Громадські організації також представили сайт, де зібрана вся детальна інформація, яка стосується питань вступу.

Євген Бондаренко, керівник відділу інформаційного забезпечення Представництва Президента в АР Крим, наголосив, що молодь на окупованих територіях є заручниками і жертвами окупаційної політики Росії:

“З 2014 року Російська Федерація активно просуває наративи, щоб зменшити кількість молодих людей з окупованих територій, які хочуть вступати до українських вишів. Ті пільги, які штучно створює РФ для молоді з ТОТ, направлені на вступ до університетів на території Росії. Крім того, Росія направляє студентів з територій РФ на окуповані, щоб вони наповнювали півострів та його колонізували. Тому ми маємо вибудовувати таку комунікацію, щоб молодь з ТОТ могла реалізовувати своє право на сучасну освіту в українських вишах”.

Головна директорка-координаторка “Донбас СОС” Віолета Артемчук нагадала, що випускники зі “староокупованих територій”, яким зараз 16 років, на момент окупації були першокласниками. Тоді школярі не навчалися в українських школах онлайн, у них не було таких зв’язків, як зараз з новоокупованими територіями. Багато дітей не мають українських атестатів, зазначила Артемчук.

“А діти з новоокупованих територій, якщо й намагаються продовжувати навчатися онлайн в українських школах, вони все одно відірвані від українського середовища. Тому очевидно, що для такої категорії молоді потрібні умови для спрощеного вступу”, — вважає експертка. 

Вона розповіла, що абітурієнти з тимчасово окупованих територій можуть вступати без наявного у них шкільного атестату, а для того, щоб їм зарахували програму середньої школи, потрібно буде скласти українську мову та історію України. Після складання цих іспитів та заповнення Освітньої декларації вступники здають профільні іспити у закладах вищої освіти, які вони обрали. Наразі через складність виїзду іспити можна складати онлайн. 

Євген Мазнев, відповідальний секретар приймальної комісії Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля, розповів про те, як працює Освітній центр на базі університету: 

“З 2016 року у нас існує Освітній центр “Донбас-Україна”. Останні роки у нас збільшилась кількість вступників з територій, де зараз йдуть активні бойові дії, та з територій, які були окуповані після 2022 року. Наш Освітній центр починає працювати з 1 червня, перші два тижні – це консультаційний період. Великий крок, що третя вступна кампанія проходить з можливістю подавати всі документи, складати іспити онлайн, тому що після повномасштабного вторгнення дуже важко приїхати на підконтрольні Україні території”.

Координатор освітнього центру “Крим-Україна” приймальної комісії Таврійського національного університету ім. Вернадського – Віктор Куц прокоментував, що їхній виш очікує на вступників з окупації: “Ми відкриті до спілкування, є майже в усіх соцмережах, на сайті регулярно оновлюємо інформацію. Наш заклад родом з Криму, і ми віримо, що повернемось до Криму і віримо, що наші студенти також”.

Віолета Артемчук

Наразі Україна має дуже велику конкуренцію з Росією за молодь на окупованих територіях, вважає керівниця напрямку національної адвокації Центру громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова.

“Для української держави – це завдання національної безпеки, це не про вступ, це про майбутнє України. Тому дуже важливо, щоб до цієї інформаційної кампанії, яка стартує з 1 червня, доєдналось все українське суспільство”, — каже Потапова.

Низка громадських організацій – БФ “Донбас SOS”, Схід  SOS, Крим SOS, Центр прав людини ZMINA, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ” об’єдналися для спільної інформаційної кампанії щодо вступу до українських закладів вищої та фахової передвищої освіти абітурієнтів з тимчасово окупованих та прифронтових територій.