Вийшла друга проміжна доповідь про тортури у Білорусі
Міжнародний комітет з розслідування катувань у Білорусі презентував другий проміжний звіт про масові тортури в Білорусі, які трапилися у період з вересня до листопада цього року. У доповіді також йдеться про умови утримання та поводження із затриманими людьми.
Автори звіту розповідають, що у вересні-листопаді 2020 року в Білорусі силовики продовжували застосовувати насильство щодо громадян, які брали участь в мирних акціях протестів у Мінську та інших містах та/або які висловлювали свою думку іншим чином. За цей період під час проведення 13 мирних акцій і після них було затримано не менше дев’яти з половиною тисяч учасників мирних зібрань. Серед затриманих були й випадкові перехожі та журналісти, які виконували свої професійні обов’язки.
Трагічною кульмінацією міліцейського насильства, за словами авторів, стала смерть 31-річного мінчанина Романа Бондаренка 12 листопада 2020. Його настільки сильно побили, що він помер у реанімації на наступний день від отриманих травм.
Характерною тенденцією у цей звітній період стало те, що співробітники правоохоронних органів цілеспрямовано приховували свою ідентичність. Вони не використовували форму з ідентифікаційною інформацією, завжди закривали обличчя масками, деякі з них були одягнені в цивільний одяг та не надавали свої документи. Часто використовували цивільні машини без реєстраційних знаків.
Інша тривожна тенденція — це навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих. Державні органи не робили ніяких заходів для захисту затриманих від зараження коронавірусною інфекцією, не ізолювали та не лікували людей із симптомами захворювання.
Нагадаємо, що після виборів президента в Білорусі 9 серпня 2020 року низка білоруських і міжнародних організацій відреагувала на тортури й жорстоке поводження з мирними громадянами та об’єдналася в Міжнародний комітет з розслідування катувань. До цієї структури ввійшов і Центр прав людини ZMINA.
Серед завдань комітету — фіксація випадків катувань, жорстокого поводження з мирними громадянами, пошук свідків і свідчень тортур, підготовка судових позовів, скарг до міжнародних органів, юридичний супровід потерпілих та багато іншого.
Доповідь подана в рамках “московського механізму” ОБСЄ. Цей механізм дозволяє країнам-учасницям ОБСЄ, використовуючи встановлений набір процедур, піднімати питання, що стосуються ситуації в галузі людського виміру в інших державах-учасницях, і надає додаткову можливість формувати з числа незалежних експертів спеціальні місії для сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з людським виміром.
Повний текст доповіді доступний російською та англійською.