Як спростити в’їзд на окуповані території: правозахисники представили рекомендації
19 листопада громадські організації під час наради з представниками влади з теми “Свобода пересування в умовах збройного конфлікту” презентували рекомендації для вдосконалення порядку та покращення умов перетину межі тимчасово окупованих територій. ZMINA також долучилася до розроблення цього документа.
За словами правозахисників, реалізація цих рекомендацій дозволить Україні зробити кроки до розбудови сталого миру, бо цей мир починається не з виконання Мінських угод, а з дотримання прав людини і турботи про тих, хто постраждав унаслідок конфлікту.
Менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова пояснює важливість цих рекомендацій: “Для того щоб будувати і запроваджувати гуманітарну політику, повертати громадян України, які мешкають в окупації, в єдиний культурний і інформаційний простір України, мало просто розмістити інформаційні борди на КПВВ. Бо не можна розповідати, як ми любимо наших громадян, і не будувати нормальних туалетів, доріг, робити незручним отримання послуг тощо. Тобто наша культурна реінтеграційна політика просто розіб’ється об проблеми, з якими наші громадяни стикаються під час виїзду та в’їзду на окуповані території”.
Серед рекомендацій, наприклад, є запровадження переліку заборонених для переміщення через лінію розмежування та адміністративний кордон товарів замість списку дозволених товарів. Для цього має набрати чинності постанова №815, яку уряд ухвалив ще влітку.
Скасування дозвільної системи перетину лінії розмежування – також у переліку рекомендацій. Ця система збільшує час перетину, створює черги та містить корупційні ризики. “Вже з червня 2015 року всі КПВВ були обладнані системою “ГАРТ-1″ для ефективного контролю. Крім того, ця система відображає всі правопорушення та цивільні зобов’язання особи, яка перетинає КПВВ. І з цим у нас немає потреби в складній дозвільній процедурі”, – пояснює виконавча директорка Громадського холдингу “Група впливу” Тетяна Дурнєва.
Ще рекомендації передбачають відкриття нових КПВВ, особливо в Луганській області, які потрібні з огляду на розведення військ та для задоволення потреб людей у пересуванні через лінію розмежування. Зараз у Луганській області діє лише один пішохідний КПВВ і відсутні пункти, які люди можуть перетинати транспортом.
Координаторка Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник вказує, що процедуру в’їзду для іноземних адвокатів, журналістів та правозахисників до окупованого Криму має бути спрощено. Для цього необхідно внести зміни до порядку в’їзду на тимчасово окуповані території і зробити цю систему повідомною, а не дозвільною. Онлайн-процедура подання документів також спростить доступ іноземців до Криму. За словами Скрипник, часто іноземні журналісти не можуть висвітлювати події в Криму саме через складний доступ до півострова.
Крім того, Скрипник додає, що важливо впровадити транспортне сполучення від КПВВ до найближчих ЦНАПів на підконтрольній території, а також обладнати такі сервісні центри в інших населених пунктах поблизу лінії зіткнення та кордону.
Повний текст рекомендацій можна знайти тут.