Європарламент вимагає від РФ негайно звільнити хворих кримських політв’язнів: ухвалена резолюція, яку ініціювала ZMINA | Центр прав людини ZMINA

Європарламент вимагає від РФ негайно звільнити хворих кримських політв’язнів: ухвалена резолюція, яку ініціювала ZMINA

A+ A-

В останній пленарний день роботи Європарламенту у 2024 році затверджена “Резолюція про 11-й рік окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією та погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму, зокрема справи Ірини Данилович, Тофіка Абдулгазієва та Амета Сулейманова”.

Фото з відкритих джерел

У тексті, схваленому депутатами законодавчого органу Європейського Союзу, міститься заклик до негайного звільнення незаконно засуджених мешканців Криму, зокрема Ірини Данилович, Тофіка Абдулгазієва та Амета Сулейманова. Усі троє мають серйозні проблеми зі здоров’ям і перебування у російських в’язницях може призвести до найгіршого. 

У резолюції згадується, що кримчани продовжують зазнавати серйозних порушень прав людини,  відсутності свободи слова, зібрань, об’єднань та віросповідання, незаконного призову до російської армії, примусової паспортизації та русифікації, свавільних затримань, часто за сфабрикованими звинуваченнями у тероризмі, насильницьких зникнень, тортур. 

Також європарламентарі вказали, що за ґратами в Росії й на окупованих нею територіях опинились понад двісті політичних в’язнів з Криму, серед них 133 — це кримські татари. 67 бранців Кремля мають серйозні проблеми зі здоров’ям, які ігнорує російська влада.

У резолюції Європарламенту йдеться про переслідування кримських татар, етнічних українців та представників інших народів. Згадано і про політику переселення, яку застосовує Кремль, зокрема, що після окупації на півострові з’явились понад 800 000 росіян. В Європарламенті це назвали примусовою зміною “демографічного складу Криму за етнічними ознаками в неоколоніальний спосіб, що є воєнним злочином за міжнародними нормами“.

Резолюція засуджує депортацію цивільних осіб, зокрема політичних в’язнів з Криму до пенітенціарних установ по всій Росії, що суперечить міжнародному праву, а також випадки переслідування журналістів, активістів громадянського суспільства та правозахисників, серед яких Еміль Курбедінов, Сервер Мустафаєв, Емір-Усеїн Куку, Лутфіє Зудієва, Куламет Ібраїмов, Абдурешит Джеппаров, Едем Семедляєв, Рустем Кямілєв, Олександр Сізіков, Галина Довгопола, Руслан Абдурахманов, Рустем Гугурик та Ліля Гемеджі.

У схваленому документі європейські законодавці закликають міжнародну спільноту не визнавати захоплення Криму і підтримувати зусилля з деокупації півострова. Також серед ініціатив — посилення санкцій проти фізичних та юридичних осіб, причетних до незаконної анексії.

Європарламент також закликає Міжнародний Комітет Червоного Хреста та ООН встановити місцезнаходження інших цивільних затриманих з Криму.

Цю резолюцію, яка засуджує незаконну окупацію Криму та міста Севастополь Росією, що триває вже 11-й рік, підтримали 446 євродепутатів, 25 проти, 51 утримався.

“У російських в’язницях продовжують гинути наші політв’язні – від неналежних умов тримання, хвороб, знущань, тортур, ненадання медичної допомоги. Так, у лютому 2023 року померло двоє кримських політв’язнів, — Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг. Після цього ми створили “список Гафарова-Ширінга” і внесли туди інших бранців Кремля, які мають серйозні хвороби та ризикують просто не дожити до звільнення, — сказала очільниця Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. — Сьогоднішня резолюція Європарламенту — це ще один крок до порятунку цих людей”.

До розробки тексту резолюції долучились експерти Центру прав людини ZMINA, “Крим SOS” та Кримського процесу у співпраці з чеською організацією Nesehnuti. 3–6 грудня вони відвідували Брюссель, де зустрічалися з депутатами Європарламенту, аби привернути увагу до проблем політв’язнів — вихідців з Криму та ситуації з правами людини на півострові.