Європейський суд з прав людини зареєстрував скаргу ZMINA проти Росії щодо блокування сайту у Криму
Європейський суд з прав людини зареєстрував скаргу Центру прав людини ZMINA проти Росії на блокування сайту zmina.info у Криму, яка подавалася у вересні минулого року. Про це стало відомо з письмової відповіді Секретаріату ЄСПЛ від 19 січня 2023 року.
Позов готувала група юристів, а супроводжували процес Інститут розвитку регіональної преси та Європейський центр захисту прав людини (EHRAC).
За словами головної редакторки сайту zmina.info Ольги Падірякової, після 24 лютого 2022 року редакція не тільки інформувала про ситуацію з правами людини в Україні, але й з перших днів стала робити акцент на воєнних злочинах Росії в Україні. Також команда сайту щоденно відслідковувала та висвітлювала порушення прав людини і ключові події у Криму.
Крім того, у березні 2022 року редакція відкрила російськомовну сторінку сайту zmina.info, де розміщувались переклади новин, статей та інструкцій, які стосувались повномасштабного вторгнення, воєнних злочинів та примусової мобілізації.
“Ми зробили це, щоб інформувати російськомовну аудиторії, зокрема на окупованих територіях України, про ситуацію з повномасштабним вторгненням та про воєнні злочини країни-агресора”, — каже Ольга Падірякова.
Згодом у травні 2022 року стало відомо, що Роскомнагляд заблокував сайт на території РФ та окупованому нею Криму.
“Редакція сайту та керівництво організації не отримували повідомлень про блокування і його причини від офіційних органів РФ. Водночас зі свого боку заявляю, що редакція не робила на сайті zmina.info протизаконних публікацій”, — заявила головна редакторка сайту.
На думку голови Центру прав людини ZMINA Тетяни Печончик, до блокування сайту привела багаторічна інформаційна та правозахисна діяльність організації, висвітлення ситуації з порушеннями прав людини в окупованому Криму, починаючи з кінця лютого 2014 року, висвітлення тяжких наслідків широкомасштабної збройної агресії РФ проти України, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних після 24 лютого 2022 року.
“Враховуючи, що громадяни України в Криму й без того мають обмежений доступ до інформації, блокування доступу до нашого порталу, який надавав дуже спеціалізовану інформацію, пов’язану саме з правами людини, нанесло великої шкоди. Ми працюємо заради людей, тому для нас значення має не просто можливість щось повідомити, але й отримання людьми важливої інформації, яка дозволяє впроваджувати зміни. Це особливо важливо для деокупації Криму”, — зазначила Печончик.
Юристка Європейського центру захисту прав людини Камілла Алонзо також прокоментувала, що блокування незалежних ЗМІ, які повідомляють про російську агресію в Україні, є ключовою спробою Росії цензурувати та контролювати інформаційний простір щодо свого вторгнення.
“Справа zmina.info має особливе значення, оскільки вона стосується застосування Росією власного законодавства на окупованій території Криму та її спроб запобігти законному поширенню інформації на українській суверенній території”, — додала Алонзо.
Адвокат Сергій Заєць, який також допомагав готувати позов, прокоментував, що у міжнародному праві майже немає стандартів, які б визначали межі свободи слова під час війни. На йому думку, ця скарга стосується спроби Росії приховати інформацію про власні злочини в Україні від українських громадян, які опинилися на окупованих територіях.
“Росія порушила свої міжнародні зобов’язання не лише через збройну агресію проти України, але також і через те, що створила перешкоди для поширення інформації про порушення прав прав людини і способи їх захисту. І саме інформація про права людини, їх порушення і можливості захисту є головним змістом сайту zmina.info, який забанила російська влада. У скарзі йдеться про порушення статей 10 та 18 Європейської конвенції про захист прав людини, і юристи, які працювали над нею, впевнені, що майбутнє рішення ЄСПЛ у цій справі посуне кордони існуючої практики Суду”, — переконаний Заєць.