Чи відповідатимуть мешканці Донбасу за те, що живуть та працюють на окупованих територіях?
В Україні почали напрацювання документу щодо пошуку мирного врегулювання конфлікту на Донбасі і захисту прав людини як на Донбасі, так і в Криму. Проект, зокрема, передбачатиме визначення статусу жертви конфлікту для тих, хто сьогодні проживає та працює на тимчасово непідконтрольній Уряду території. Й згідно цього статусу – звільнення їх від політичної та кримінальної відповідальності. Втім, документ не гарантуватиме відсутність кримінального переслідування за загальні кримінальні злочини, вчинені під час конфлікту.
Проект розробляє спеціальна робоча група, створена за ініціативи Валерії Лутковської, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Центр інформації про права людини у складі групи представляє менеджерка з адвокації Олена Луньова.
“Обговорюючи найбільш складне питання – питання відповідальності – ми дійшли спільної думки, що значна категорія громадян України, яка сьогодні проживає на непідконтрольній території, не має нести жодної відповідальності за те, що продовжувала жити, працювати і виконувати свій професійний обов’язок, зокрема, ті, хто продовжував навчати дітей, лікувати, надавати соціальний захист, захищати від пожеж тощо“, – повідомила на своїй сторінці у Facebook Валерія Лутковська.
Статус жертви конфлікту визначатиметься з огляду на порушення прав на життя, здоров’я, свободу та особисту недоторканість, мирне володіння своїм майном, на приватне та сімейне життя, а також порушення свободи мирних зібрань, думки, совісті та релігії.
Автоматично мають отримати статус жертв конфлікту ті, хто знаходилися в місцях несвободи на території, непідконтрольній Уряду України, а також ті, кого незаконно перемістили з окупованої території. Ті, хто зазнали політичного арешту, повинні мати право на підтвердження політичних мотивів засудження в суді.
Робоча група також погодила, що чиновників, які сьогодні займають відповідальні пости в де-факто владі на непідконтрольній території, слід перевірити стосовно їх участі в прийнятті рішень, котрі потягнули за собою порушення прав людини. І в разі чого – кожного з них притягнути до індивідуальної політичної або кримінальної відповідальності.
Серед іншого документ має на меті відповісти на питання щодо:
- відновлення правосуддя на тимчасово непідконтрольній Уряду території України, в тому числі в постконфліктний період, а також визначення завдання держави у зв’язку з цим;
- надання мінімального розміру пільг жертвам конфлікту;
- відновлення та підтримки правових зв’язків із громадянами України, які проживають на території, непідконтрольній Уряду України.