ZMINA долучилася до виїзного засідання Комітету з прав людини щодо Криму
Протягом 11–12 лютого відбувся робочий візит Комітету Верховної Ради з прав людини до Херсонщини разом із представниками громадських організацій. Ця поїздка є продовженням подібних виїзних засідань у Луганській та Донецькій областях, які відбулися восени 2019 року в межах реінтеграційної та деокупаційної політики комітету.
“Наш візит був сфокусований більшою мірою на проблемах, що стосуються тих кримчан, які перетинають адміністративну межу. І це перше виїзне засідання комітету щодо Криму за шість років, до того ж воно відбувалося в безпосередній близькості до півострова”, – пояснює адвокаційна менеджерка ZMINA, радниця голови Комітету з прав людини Альона Луньова, яка також долучилася до проведення виїзного засідання.
Під час робочої поїздки члени делегації зустрілися в Херсонській облдержадміністрації з переселенцями з окупованого Криму, представниками місцевих громадських організацій та Меджлісу кримськотатарського народу, де обговорили проблемні питання кримчан і внутрішньо переміщених осіб з півострова. Також робоча група побувала у ЦНАПі в смт Чаплинка, де безпосередньо спілкувалися з відвідувачами та працівниками. Крім того, члени комітету відвідали КПВВ “Каланчак” та “Чонгар”, щоб дізнатися від громадян, які перетинають адмінмежу, про наявні проблеми.
“Наша мета – зробити пункт перетину адміністративного кордону з Кримом максимально зручним для кримчан та дати їм можливість отримати максимально широкий спектр послуг безпосередньо на місці без зайвої бюрократичної тяганини”, – зауважив голова комітету Дмитро Лубінець.
Центральним заходом робочого візиту стало розширене засідання комітету щодо умов перебування на КПВВ, транспортного сполучення, отримання адміністративних, медичних та інших послуг. У заході взяли участь голова комітету Дмитро Лубінець, народні депутати – члени комітету, постійний представник президента України в Криму Антон Кориневич, Омбудсман Людмила Денісова, голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Гусєв, міністерка в справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда, представники прокуратури, СБУ та поліції Криму, а також громадських організацій “Центр прав людини ZMINA”, “Крим СОС”, “Кримська правозахисна група”, “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля”, Української Гельсінської спілки з прав людини та інші.
У результаті засідання та загального візиту на Херсонщину комітет схвалив низку рекомендацій для державних органів стосовно реінтеграції тимчасово окупованого Криму.
До списку рекомендацій увійшли вимоги організувати регулярне транспортне сполучення між КПВВ та найближчими населеними пунктами; створити при Міносвіти робочу групу з вирішення проблемних питань, з якими стикаються жителі тимчасово окупованих територій у цій сфері; внести до парламенту законопроєкт, що спростить процедуру держреєстрації фактів народження та смерті на тимчасово окупованих територіях; спростити в’їзд на окуповану територію та виїзд із неї для іноземних правозахисників, адвокатів та журналістів (змінити процедуру з дозвільної на повідомну).
Також серед важливих рекомендацій:
– скасувати вільну економічну зону “Крим” і водночас ухвалити закон про ведення економічної діяльності на тимчасово окупованій території, який не поширюється на фізичних осіб (для цього при комітеті буде створена робоча група, яку очолить народний депутат Рустем Умєров);
– створити сервісний центр на Херсонщині, який надаватиме всі види послуг за принципом “єдиного вікна” (нотаріальні, сервісні послуги центрів МВС; послуги органів соцзахисту; послуги поштового зв’язку; банківські послуги; первинна безоплатна правова допомога);
– забезпечити доступність нотаріальних послуг на КПВВ “Каланчак” та “Чонгар” або в найближчих населених пунктах;
– скасувати норму щодо відповідальності за несвоєчасне отримання паспортів громадянина України з боку мешканців Криму та міста Севастополя на час тимчасової окупації та інші.