ZMINA провела тиждень адвокаційних зустрічей у Швеції
Із 28 листопада й до 2 грудня, напередодні головування Швеції в Раді Європейського Союзу, правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк провела в Стокгольмі тиждень адвокаційних заходів, під час яких особисто зустрічалася з представниками влади та різними шведськими організаціями. Події були організовані шведською організацією з розвитку громадянського суспільства та демократії в країнах Східної Європи “Östgruppen”.
Із представниками громадянського суспільства Швеції – провідними правозахисними організаціями на кшталт Civil Rights Defenders, Swedish Foundation for Human Rights тощо – обговорили виклики та особливості роботи громадянського суспільства в умовах повномасштабного вторгнення: як проводиться документування злочинів Росії, як представники громадянського суспільства співпрацюють між собою та з представниками держави.
“Встановлення особистих контактів між представниками громадянського суспільства України та Швеції допоможе створити сталі партнерства для подальшої співпраці та дозволить говорити про реалії та потреби українців суспільству Швеції не лише через урядові канали”, – ділиться Онисія Синюк.
Крім того, Синюк розповідала шведським медіа про труднощі, з якими стикаються українці, про шляхи їхнього вирішення та українське бачення імперіалістичної природи російської агресії.
Напередодні головування Швеції в Раді Європейського Союзу, каже правова аналітикиня ZMINA, надзвичайно важливо було також зустрітися з представниками влади, щоб проговорити нагальні потреби та якої підтримки потребує Україна в довгостроковому плані.
“Із представниками парламентських комітетів із зовнішніх відносин та оборони, з представниками Міністерства закордонних справ Швеції говорили про необхідність політично та економічно тиснути на Росію, а також на держави в межах ЄС, які своїми діями гальмують важливі рішення і через це дозволяють Росії уникати наслідків своїх злочинів та продовжувати скоювати нові злочини”, – розповіла Онисія Синюк.
Також важливим для обговорення було питання притягнення до відповідальності всіх злочинців, включно з тими, що обіймають найвищі посади, за воєнні злочини та злочин агресії. Допомога Україні для здійснення правосуддя, відновлення після перемоги, потреба в зброї – про це все також наголосила Онисія Синюк.
2 грудня на завершення поїздки відбувся семінар, під час якого Синюк за модерації Каріни Широких, професорки з міжнародних відносин у Стокгольмському університеті, розповіла, як громадянське суспільство в Україні відповіло на виклики повномасштабного вторгнення, над чим працює ZMINA та коаліція “Україна. П’ята ранку”, а також детальніше розповіла про депортацію та примусове переміщення українців на окуповані території та до Росії.
“У спілкуванні як з представниками громадянського суспільства, так і з владою у Швеції було дуже важливо бачити, що Україна вже в полі зору. Українців хочуть чути, хочуть знати нашу думку щодо всіх процесів: яка допомога потрібна, як ми бачимо нашу перемогу та що означає для нас мир. Повідомлення, які я планувала просувати, дуже часто чула від самих шведів і навіть від представників держави, які мають вплив на ухвалення рішень. Тому дуже важливо було використати цей період головування в Раді Європейського Союзу країни, що є нашим щирим союзником”, – підсумувала Синюк.