ZMINA та ООН провели зустріч щодо викрадень росіянами українців
22 вересня Центр прав людини ZMINA провів онлайн-зустріч із членами Робочої групи ООН з насильницьких або недобровільних зникнень, де говорили про насильницькі зникнення українців від рук росіян.
Представники ZMINA — Тетяна Печончик, Борис Петруньок та Олег Гнатюк — розповіли про свою діяльність у сфері документування випадків насильницьких зникнень та тортур щодо активних громадян на окупованих Росією територіях.
Зокрема, аналітик-дослідник ZMINA Борис Петруньок зазначив, що більшість задокументованих випадків викрадень, ймовірно, є злочином проти людяності, адже ці дії російських військових систематичні, взаємопов’язані і здійснювалися в рамках єдиного плану, координувалися вищим військовим керівництвом і мали спільну політичну мету.
Голова організації Тетяна Печончик наголосила на тому, що ZMINA опублікувала ряд аналітичних матеріалів на цю тему, зокрема, звіт про насильницькі зникнення активних громадян на окупованих РФ територіях, а також на запит ООН підготувала дві аналітичні записки про використання новітніх технологій окупантами під час викрадення громадян та щодо того, що вважати короткостроковим насильницьким зникненням. ООН прийняла до уваги позицію ZMINA.
Олег Гнатюк, керівник проєктів ZMINA, зазначив про важливість імплементації в національне законодавство положень Стамбульського протоколу для ефективного розслідування випадків тортур громадян, які були викрадені та перебувають у російській неволі.
Окрім цього, експерти ZMINA закликали робочу групу використати свій мандат для впливу на Російську Федерацію у питанні звільнення цивільних заручників.
Довідково: робоча група з насильницьких або недобровільних зникнень є однією з тематичних спеціальних процедур, які контролюються Радою ООН з прав людини. Її основна мета – допомогти родичам зниклих безвісти встановити місцеперебування членів їхніх сімей.