Насильницькі зникнення та свавільні затримання активних громадян в ході повномасштабної російської збройної агресії проти України

У цьому звіті наведено дані про насильницькі зникнення та свавільні затримання активних громадян, включно з громадськими активістами, волонтерами, журналістами, посадовими особами та службовцями місцевого самоврядування, освітянами, релігійними діячами, діячами культури, а також родичами активних громадян; ці зникнення і затримання відбулися на території дев’яти регіонів України, які були або залишаються окупованими Російською Федерацією після широкомасштабного вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року; долучено також випадки, коли люди були звільнені, знайдені мертвими або залишаються зниклими.

Дані зібрав і задокументував Центр прав людини ZMINA в співпраці з Коаліцією громадських організацій “Україна. П’ята ранку”. Доповідь розрахована на представників органів державної влади, громадянського суспільства, міжнародних та міжурядових організацій, журналістів.

ZMINA дякує за допомогу з рецензуванням цієї доповіді Марії Квіцінській, Всесвітня організація проти катувань (ОМСТ). Дослідження підготовлено за підтримки Freedom House. Зміст та думки, викладені в цьому звіті, є відповідальністю авторів та необов’язково відповідають позиції Freedom House.

Ця публікація містить натуралістичні описи інцидентів чи потерпілих, що можуть шокувати, вразити або схвилювати деяких читачів.

Ознайомитися зі звітом можна українською та англійською.

Автори: Наталія Охотнікова, Олег Гнатюк, Борис Петруньок, Онисія Синюк