ZMINA та партнери провели тренінг із документування тортур
26-27 січня ZMINA спільно з Медійною ініціативою за права людини (МІПЛ) та Всесвітньою організацією проти тортур (ОМСТ) провела у Києві тренінг із документування випадків тортур та роботі із жертвами воєнних злочинів Росії.
Тренінг об’єднав документаторів, аналітиків, учасників польових місій, журналістів організаці-учасниць Коаліції “Україна. П’ята ранку”, а також всіх, хто цікавиться темою фіксування воєнних злочинів Росії у війні проти України. Учасники вчилися застосовувати у своїй діяльності методологію опитування жертв тортур, використовувати механізми національної та міжнародної адвокації в контексті розслідування тортур, дотримуватись правил фізичної та психологічної безпеки в процесі здійснення документування воєнних злочинів.
Тренерами тренінгу були експертка з прав людини з досвідом роботи в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини Олександра Светцер, координаторка Регіональної програми Всесвітньої організації проти тортур по Східній Європі та Центральній Азії Євгенія Андреюк, регіональна експертка Всесвітньої організації проти тортур з Європи та Центральної Азії Марія Квіцінська, координаторка напрямку польових досліджень організації Truth Hounds Вікторія Бабій та магістерка психології Ганна Мокроусова.
“Для ефективного документування воєнних злочинів важливо дотримуватись міжнародних стандартів та рекомендацій у цій сфері. Це потрібно, аби свідчення жертви чи свідка такого злочину стало підставою для притягнення до відповідальності винних осіб після подання до національних чи міжнародних правових механізмів”, — зазначив керівник проєктів Центру прав людини ZMINA Олег Гнатюк.
Він також розповів, що ZMINA разом із українськими та міжнародними партнерами документує випадки тортур, подає звернення до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду, Європейського суду з прав людини тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.
“Тому підготовка кваліфікованих спеціалістів для здійснення ними цієї діяльності – важлива функція нашої правозахисної організації”, — додав Гнатюк.
Як розповів один з учасників тренінгу, журналіст МІПЛ Артур Пріхно, минулого року його колеги працювали на деокупованих територіях з документування воєнних злочинів та опитали десятки людей, які пережили незаконне ув‘язнення, катування, побиття та психологічний тиск з боку російських військ.
“Цього року ми вже встигли побувати у польовій місії Херсонщиною, були у Бериславі та Зміївці. За цей час ми на основі свого досвіду напрацювали власну практику з документування, але при цьому нам важливо удосконалювати практичні і теоретичні навички. Крім того, під час кожного документування пріоритет для нас — безпека і психологічний комфорт для людей, які пережили травматичний досвід. Тому важливо було отримати поради, як правильно працювати з людьми та як не нашкодити, документуючи тортури і їхні наслідки. Працюючи з такими чутливими темами, для нас важливо чути про досвід колег і ділитися власним досвідом”, — каже про свою мотивацію долучитися до тренінгу Артур Пріхно.
Захід відбувся за підтримки Празького громадянського центру.