ZMINA ввійшла до Громадської ради доброчесності
14 серпня обрали новий склад Громадської ради доброчесності (ГРД) – органу, який перевіряє суддів та кандидатів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики. До нього ввійшов і Центр прав людини ZMINA.
Третій в історії склад ГРД діятиме з 2023 по 2025 роки, у ньому від ZMINA працюватимуть керівниця проєктів Людмила Янкіна та юридичний радник Даниїл Попков. Зокрема, завдання ради – допомогти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України провести оцінювання майже 2 тисяч суддів, розпочате ще 2015 року, і добрати ще приблизно 700 суддів на вакантні посади в апеляційних судах.
До Громадської ради доброчесності також увійшли: Марина Ансіфорова, Мартина Богуславець, Ольга Веретільник, Олександр Волошин, Віталій Гусак, Антон Зелінський, Олег Іванов, Тетяна Катриченко, Вероніка Крейденкова, Андрій Кулібаба, Назар Мартинюк, Едуард Мєлких, Юрій Ніколов, Ольга Піскунова, Костянтин Смолов, Олена Трибушна, Євген Шульгат, Олег Яким’як.
Також на випадок виходу зі складу зазначених вище членів ради запасними учасниками будуть Світлана Ільницька, Тетяна Курманова, Ганна Лиско.
Крім того, до формування нової ГРД долучилися 16 організацій:
- Асоціація правників України
- Платформа Громадський контроль
- Громадське радіо
- Transparency International Ukraine
- Центр громадянських свобод
- Центр економічної стратегії
- Український центр європейської політики
- Інститут законодавчих ідей
- Рух ЧЕСНО
- Всеукраїнська громадська платформа “Нова країна”
- Медійна ініціатива за права людини
- Фундація DEJURE
- Центр інформації про права людини (ZMINA)
- ТОМ 14
- Центр протидії корупції
- Центр політико-правових реформ
Людмила Янкіна розповіла, що ініціатива подати свою кандидатуру як членкині ГРД була складним, але виваженим рішенням:
“Участь у судовій реформі в такий спосіб – це важке навантаження. Але хтось має це робити, і цими “хтось” мають бути ті, хто поділяє цінності прав людини та верховенства права”.
На переконання правозахисниці, участь у ГРД дає можливість зробити значний внесок у сприяння справедливості в країні, і це полягає в спроможності забезпечувати підзвітність та прозорість функціонування судової системи, щоб лише кваліфіковані та етичні судді обіймали владні посади.
“Для мене важливо брати участь у судовій реформі та процесі боротьби з корупцією, оскільки це допомагає сформувати неупереджену та справедливу судову владу, дає можливість відновити в суспільстві довіру, принцип рівноправності для всіх та принцип недискримінації”, – додає Янкіна.