ZMINA взяла участь у підготовці та презентації Спеціальної доповіді щодо ситуації на ТОТ України
27 березня 2025 року відбулася презентація Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо ситуації на тимчасово окупованих територіях України, яка детально описує етапи, методи та цілі російської окупації, викриваючи системне використання Росією порушень міжнародного гуманітарного права та права прав людини як інструментів захоплення та утримання окупованої території.

Документ складається з чотирьох розділів і містить рекомендації для українських інституцій та заклики до міжнародних партнерів. Понад 100 правозахисників, експертів громадянського суспільства та представників влади брали участь у його підготовці, зокрема і експерти Центру прав людини ZMINA.
Доповідь охоплює період з 2014 року, початку збройної агресії РФ проти України, та аналізує системні порушення прав людини під час окупації українських територій. Йдеться не про окремі злочини, а про цілісну стратегію підкорення населення на ТОТ та системні практики порушення прав людини, що включає репресії, примусову паспортизацію, депортації та залякування. Після початку повномасштабного вторгнення, яке Росія розпочала 2022 року, ці методи досягли нового рівня жорстокості: невибіркові масові обстріли, насильницькі депортації, переслідування громадян України через судову систему РФ.

Так, правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк під час презентації наголосила, що Росія від початку мала конкретний намір не просто захопити українські території, а встановити там свою владу та незаконно включити їх до свого складу. Вона також зазначила, що “на ТОТ відбувається не лише військове придушення опору, а й знищення будь-яких осередків мирного спротиву”.
“Росія намагається зацементувати незаконне включення цих територій, знищуючи українську ідентичність — від судової системи до освіти. Це робиться для того, щоб виростити покоління, яке сприйматиме ТОТ як частину РФ”, — зауважила Онисія Синюк.

Окрему увагу під час заходу було приділено необхідності заснування та забезпечення діяльності Центру вивчення передового досвіду для дослідження та напрацювання рішень протидії використанню порушень прав цивільного населення та правил ведення війни як інструмента підготовки та ведення війни, підкорення територій. Цей центр дозволить не лише глибше аналізувати поточну ситуацію, а й формувати прогнози щодо подальших дій РФ як проти України, так і в ширшому глобальному контексті, зокрема через збір і аналіз даних, у тому числі від третіх країн, а також розробку безпекових рішень з урахуванням стандартів НАТО, поширення цих рішень і підготовку навчальних програм для фахівців у цій сфері, із залученням до заснування та розбудови Центру зацікавлених країн — членів НАТО.
Спеціальна доповідь стане основою для майбутніх аналітичних матеріалів і рекомендацій, спрямованих на боротьбу з російською агресією та розпізнавання маркерів підготовки агресії та можливі способи намагатися їм протидіяти.

Повний текст доповіді доступний українською та англійською мовами.
Фото: Офіс омбудсмана