ZMINA взяла участь у засіданні Комітету з людського виміру ОБСЄ щодо права на свободу зібрань і об’єднань
Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) провела засідання Комітету з людського виміру для обговорення зростаючих проблем у галузі прав на мирні зібрання та об’єднання. У ньому взяли участь міжнародні експерти з прав людини, дипломати та представники громадянського суспільства. Вікторія Нестеренко, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA, була однією з головних спікерок заходу.

Метою зустрічі було обговорення того, як основоположні права — свобода зібрань, мирного протесту та вираження думок — опиняються під загрозою в багатьох країнах регіону ОБСЄ. Особливу увагу приділено тому, як уряди використовують закони, поліцію та інші засоби, щоб придушити громадські зібрання та обмежити діяльність громадянського суспільства, зокрема протести на захист навколишнього середовища, гендерних прав та політичних свобод.
У своєму виступі Нестеренко розповіла про те, як Росія порушує ці права на окупованих територіях України. Вона наголосила, що російська влада вдається до погроз, арештів і насильства, щоб зупинити мирні протести та публічні зібрання.
Експертка також поділилася інформацією про те, як людей в Криму карають лише за те, що вони просто стоять з плакатом або збираються біля будівлі суду, щоб підтримати своїх родичів. Нестеренко навела приклади того, як кримських активістів, журналістів і навіть літніх жінок затримували, штрафували або переслідували за мирний протест.
“Першою жертвою став кримськотатарський активіст Решат Аметов, який 3 березня 2014 року вийшов на одиночний пікет проти окупації в Сімферополі. Його викрали і жорстоко вбили“, — розповіла Вікторія. “Після цього Росія почала проводити масові обшуки в будинках кримських татар, незаконні затримання і суди, масові розгони і затримання активістів і журналістів, політично мотивовані судові процеси“.
Від початку повномасштабного вторгнення Росія розширила практику переслідувань за мирні зібрання на новоокупованих територіях. З лютого 2022 року по червень 2023 року ZMINA зафіксувала щонайменше 562 випадки викрадень активних громадян. Деяких з цих людей утримують у місцях несвободи в умовах відсутності зв’язку з зовнішнім світом понад три роки.
Вона також підкреслила, що російська влада застосовує власне законодавство на території України для заборони груп громадянського суспільства, релігійних організацій та громадських зібрань, що суперечить нормам міжнародного права.
Виступ Нестеренко відобразив позицію українського громадянського суспільства, показавши, як люди на окупованих територіях продовжують стикатися з серйозними порушеннями прав людини. Її слова підкреслили важливість міжнародної уваги та підтримки для захисту основних свобод в Україні в умовах російської агресії.