ZMINA задокументувала воєнні злочини російських військових на Київщині
Центр прав людини ZMINA з 13 по 16 березня здійснив польову місію звільненими населеними пунктами Київської області, які рік тому перебували під російською окупацією. Під час польової місії були задокументовані свідчення жертв та свідків воєнних злочинів, які вчиняли російські військові.
У межах польової місії її учасники побували в селах Бучанського району – Любимівка, Бузова, Копилів, Колонщина та Андріївка – та у двох селах Броварського району – Мокрець та Бервиця. Задокументовано свідчення вісьмох людей, серед яких чоловік, якого утримували в полоні та використовували як живий щит; молодий хлопець, на очах якого розстріляли батька. Також свідчення надали сільські голови, які розповіли про загальну ситуацію під час окупації, скількох місцевих мешканців убили російські військові, скільки досі вважаються зниклими безвісти.
Складність документування випадків тортур та катувань російськими військовими на Київщині пов’язана з тим, що окупанти страчували всіх підозрілих або тих, хто міг співпрацювати з українською армією. Більшість людей, які потрапили в полон до росіян, потім були знайдені вбитими або досі вважаються зниклими безвісти.
Більшість свідчень зводиться до того, що росіяни мали настанову фізично знищувати “нацистів” та націоналістів, хоча самі до кінця не розуміли, хто це такі й чим вони відрізняються одні від одних. Тому систематично оглядали чоловіків у пошуку патріотичних або нацистських татуювань. У селі Копилів двоє цивільних досі залишаються в російському полоні: їх звинувачують у коригуванні вогню по російських військових.
Під час окупації російські військові розстрілювали евакуаційні колони. Місцевим забороняли ховати вбитих і померлих, рідним доводилося ховати тіла у дворах.
Після відступу росіян у звільнених населених пунктах почали масово знаходити тіла закатованих із зав’язаними руками.
Три старости сіл розповіли про те, що знають про випадки зґвалтувань жінок російськими військовими під час окупації.
Всі опитані відзначили мародерство російських військових, які систематично грабували порожні будинки, викрадали автівки, телефони, побутову техніку.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки тортур, скоєних під час російської збройної агресії проти України.
Якщо ви стали потерпілим або свідком тортур, залиште інформацію про себе у формі за або ж напишіть на електронну адресу oh@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо, для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.