ZMINA збирала на Харківщині факти депортацій українців на територію Росії

A+ A-

Представники Центру прав людини ZMINA 23–27 січня відвідали Харківщину з польовою місією для документування фактів депортацій Росією українців.

Учасники польової місії

Для місії правозахисники та документатори обрали ті населені пункти Харківської області, в яких відомо про численні факти депортацій на територію Росії: Липці, Руська Лозова, Черкаські Тишки, Руські Тишки, Дергачі, Козача Лопань, Старий Салтів та Циркуни. 

Поїздка була організована, щоб зібрати свідчення людей, яких росіяни депортували під час окупації. Деяким місцевим жителям вдалося повернутися додому. 

Пошкоджена церква в Старому Салтові. Фото: ZMINA

Так, мешканка Козачої Лопані Валентина розповіла, що вночі 11 вересня, перед відходом російських військ із селища, окупанти прийшли до неї додому. Їй та іншим людям сказали, що відбувається термінова евакуація. Росіяни вивозили людей автобусами, Валентину з іншими мешканцями селища довезли до Білгорода на вокзал. На її думку, тієї ночі окупанти вивезли півтори тисячі людей з їхнього та сусідніх селищ. Через два місяці з допомогою волонтерів жінка змогла повернутися до Козачої Лопані.

Крім місцевих мешканців, представники ZMINA спілкувалися з начальником Липецької сільської військової адміністрації Олексієм Слабченком та місцевим депутатом Сергієм Криветченком, а також старостою Козачої Лопані Людмилою Вакуленко. Слабченко та Криветченко були серед тих, хто вимушено виїхав до Росії, адже російські військові не дозволяли виїхати на підконтрольну Україні територію.

За словами координаторки напряму документування ZMINA Єлизавети Сокуренко, польові місії потрібні для збору свідчень від безпосередньо потерпілих або свідків ймовірних воєнних злочинів, для розуміння цілісного контексту окупації та пошуку інформації про потенційних воєнних злочинців.

Зруйнована будівля в Дергачах. Фото: ZMINA

“Ми документуємо ці свідчення, передаємо їх у базу коаліції “Україна. П’ята ранку”, національним правоохоронним органам та міжнародним механізмам. Польові місії – це суттєва частина роботи для подальшого розслідування, притягнення винних до відповідальності, встановлення правди та відновлення справедливості для потерпілих”, розповіла Сокуренко.