ZMINA збирала в країнах Балтії інформацію про депортованих на територію Росії українців | Центр прав людини ZMINA

ZMINA збирала в країнах Балтії інформацію про депортованих на територію Росії українців

A+ A-

Представники Центру прав людини ZMINA 11–18 лютого відвідали Естонію та Латвію з польовою місією для документування фактів депортацій Росією українців.

У межах проєкту з документування випадків депортацій учасники польової місії побували в Таллінні, Тарту, Раплі, Нарві та Ризі. Вдалося задокументувати п’ять випадків депортацій в Естонії та три – у Латвії. Загалом це були люди з Маріуполя. 

Пропускний пункт між Естонією та Росією в Нарві, через який з весни до осені 2022 року до ЄС в’їхало найбільше депортованих українців

Як з’ясувалося під час інтерв’ю зі свідками та жертвами депортацій, росіяни, зокрема, використовують на тимчасово окупованих територіях України практику депортації під виглядом евакуації. Для цього вони створюють небезпечні та непридатні для життя умови на цих територіях – відсутність зв’язку, світла, залякування та обстріли – і водночас не дають можливості виїхати на підконтрольну територію України.

Мешканець Маріуполя Євген розповів, що разом з мамою та знайомими хотів виїхати до підконтрольної Україні території, а опинився в Росії:

“Десь у середині березня по людях пішла інформація, бо зв’язку ж не було, про те, що біля торговельного центру “Порт Сіті” буде евакуація на підконтрольні Україні території. Дорогою ми зустріли російського військового, який указав, що треба йти від “Порт Сіті” до блокпоста, там нас оглянули та відправили чи на СТО, чи  на заправку – не пам’ятаю. І там російські військові посадили нас у мікроавтобуси та сказали, що вивезуть у бік Запоріжжя. Але ми опинились у Таганрозі”.

Також учасники місії провели низку адвокаційних зустрічей з волонтерами та представниками організацій, які допомагають українцям виїхати з Росії.

Голова Конгресу українців Естонії Віра Коник розповіла, що з квітня дуже багато українців почало заїжджати до Естонії з Росії. І це саме люди, яких росіяни вивезли, тобто депортували до РФ. 

Віра Коник (перша ліворуч) та учасники місії

Волонтерка з Таллінна Євгенія Чірікова розповіла про родину з Маріуполя: чоловіка, вагітну жінку та трирічну дитину. Їх у межах “евакуації” відправили до передмістя Находки під назвою Врангель – острова на Далекому Сході. Вона також розповіла про жінку, яка самостійно вивозила хворих на діабет сина та чоловіка, які не мали на окупованій території медичного забезпечення. Чоловіку потрібно було робити операцію, а син уже втратив ступню.

Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки примусових депортацій на територію Російської Федерації та Білорусі, скоєних під час російської збройної агресії проти України.

Якщо ви стали потерпілим або свідком примусової депортації на територію Російської Федерації або Білорусі, залиште інформацію про себе в онлайн-формі або ж напишіть на електронну адресу iy@humanrights.org.ua. 

За згодою заявника отримана інформація буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.