Із окупації — в український полон: наслідки російської мобілізації на півдні
Росія намагається різними способами залучити чоловіків у захоплених населених пунктах до війни проти України: комусь обіцяють гроші, когось забирають силою.
![](https://zmina.ua/wp-content/uploads/sites/2/2025/02/630_360_1661094907-341.jpeg)
Як просувається російська мобілізація на окупованій частині півдня, чи можна від неї ухилитися, кого забирають насамперед, що обіцяють так званим “контрактникам” та до яких трагедій призводять дії загарбників, ці та інші актуальні питання в матеріалі проєкту Радіо Свобода “Новини Приазовʼя” з експертами та правозахисниками обговорила ведуча Дарина Довгоп’ята.
Так, директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова наголосила, що залучення людей з окупованих територій на службу в російську армію є порушенням міжнародного права. Разом з тим вона зауважила, що уникнути примусової мобілізації стає дедалі важче.
“Для чоловіків, які розуміють, що вони будуть призвані на строкову військову службу, можливо, кращим варіантом було б не перебувати на окупованій території. Очевидно, що не треба брати повістки, все ці речі всім відомі. Але треба розуміти, що універсального захисту не існує. Якщо людина взяла російський паспорт, вона видима для контролю, можуть бути обмеження і по виїзду — ми бачимо, що Росія активно їх застосовує. Людям можуть заборонити покидати тимчасово окуповану територію, і в цьому є загрози. Тому, якщо ще не досяг хлопець віку мобілізації, що краще було б ухвалити рішення виїхати з ТОТ. Але універсальних зараз рецептів немає”, — зазначила Альона Луньова.
Українцям, які погодилися служити в російській армії, загрожує кримінальна відповідальність. У тому числі за державну зраду. Але правозахисниця вважає, що слідчі мають докладно вивчати кожен випадок.