“Катують до смерті”. Переслідування українців окупованого півдня продовжуються

A+ A-

Кого російські військові переслідують на окупованій частині півдня України? Як окупанти поводяться із затриманими місцевими жителями? Хто з них досі перебуває в російському полоні? Які факти фіксують правозахисні організації, дізнавався проєкт “Новини Приазовʼя”.

  • Після 24 лютого на Херсонщині зафіксовано 303 випадки насильницьких зникнень. Про це 30 серпня повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. За його даними, у цьому регіоні вбили 1 людину, а доля 181 людини залишається невідомою. Омбудсмен зазначив, що випадки насильницьких зникнень практикуються у “фільтраційних” пунктах на Донеччині та Луганщині, окупанти продовжують відкривати такі пункти в Запорізькій області, на території окупованої Херсонщини та у Криму. Точну кількість цих випадків в Україні підрахувати неможливо, повідомив Лубінець. Він додав, що з моменту повномасштабного вторгнення “практика насильницьких зникнень стала одним з методів залякування місцевих жителів”.
  • За підрахунками правозахисників Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини, окупована частина Херсонщини є одним з регіонів, де викрадають людей найчастіше. Правозахисники повідомляють, що для утримання заручників окупанти використовують будівлі СІЗО, у деяких населених пунктах, наприклад, у Новій Каховці, облаштовують для цих цілей гаражі та підвали, а в Херсоні людей тримають і на території дитячого приймальника-розподільника.
  • Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик 30 серпня під час онлайн-конференції до Міжнародного дня жертв насильницьких зникнень зазначила, що Росія використовує насильницькі зникнення людей як “метод ведення війни, залякування і придушення спротиву” ще з березня 2014 року, з моменту окупації Криму. Пізніше ця практика стала ще більш поширеною на окупованій частині Донбасу, однак з 24 лютого “Росія почала викрадати українців масово, використовуючи тортури та навіть страти”, зазначають правозахисники.
  • З 24 лютого ZMINA задокументувала щонайменше 311 випадків насильницьких зникнень українців на нових окупованих територіях. Потерпілі є активними членами місцевих громад, включаючи представників органів місцевого самоврядування, журналістів, волонтерів, освітян, релігійних і культурних діячів, активістів, які не були згодні з окупацією, або членів їхніх родин.

“Затримують і вдома, і на роботі”

Адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов у коментарі “Новинам Приазов’я” розповів, що лише на окупованій частині Херсонської області станом на 30 серпня зафіксовано понад 400 випадків насильницьких зникнень місцевих жителів.

“На цей період часу ми можемо говорити, особисто я зафіксував десь приблизно 405-406 зникнень, насильницьких зникнень людей. Для розуміння, ми під насильницьким зникненням розуміємо, якщо людину викрадають і ми не знаємо, де вона знаходиться, або якщо її викрадають і вона перебуває понад місяць в полоні. Тобто по таких категоріях ми говоримо по насильницьких зникненнях. От таких фактів більш як 400”, – каже Данилов.

“І дуже поряд, коли ми говоримо, що людину позбавляють волі, тобто незаконне нетривале затримання, це ми говоримо про тиждень, 10 днів. Тобто таких випадків ми зафіксували десь в районі 150. Але треба розуміти, що ця інформація не є 100% повною і це лише частинка, яку нам вдалося зафіксувати. Насправді особливо що стосується незаконного обмеження волі, – їх набагато більше”, – додав експерт.

Людей зазвичай затримують вдома, на робочих місцях та блокпостах, каже правозахисник.

“Якщо ми говоримо про насильницьке зникнення, то тут в 50% випадків, ми говоримо про те, що людей затримують вдома, тобто за ними цілеспрямовано приходять, їх приходять і забирають вдома. Велику кількість людей, десь відсотків 15, – забирають на блокпостах. Велику кількість людей, це десь 20%, – це випадки, коли це роблять на роботі, з роботи забирають. Переважно це стосується представників органів місцевого самоврядування”, – пояснює Данилов.

Повний матеріал читайте тут.