Права ЛГБТ+ спільноти у 2025 році: вплив євроінтеграції, Трампа і російської війни
Згортання програм інклюзії, заборона трансгендерним людям служити в армії США, впровадження лише двох гендерів — такими змінами ознаменувалася нова політика Трампа. Естонія, Хорватія і Словенія легалізують одностатеві шлюби, президентом Латвії та прем’єром Франції стають відкриті геї, однак консервативні сили збільшують свою популярність та приходять до влади в країнах ЄС, а Польща й Угорщина залишаються головними країнами з “анти-ЛГБТ” політикою. А яка ж ситуація в Україні із захистом від гомофобних злочинів, партнерствами та як євроінтеграція і війна допомагають (або ні) в ухваленні законів для спільноти.
На порталі “Гендер в деталях” вийшла аналітична стаття адвокаційного менеджера Центру прав людини ZMINA Максима Потаповича, яка досліджує, як глобальні політичні процеси впливають на права ЛГБТ+ спільноти в Україні та світі у 2025 році.
Автор зазначає, що Україна попри війну сьогодні демонструє помітний прогрес, хоча виклики залишаються. Після Євромайдану та в межах євроінтеграції відбулися важливі зрушення в напрямі прав ЛГБТ+ людей: підтримка рівних прав зросла з 33% у 2016 році до 70% у 2024-му. Однак Україна досі має лише 19% у рейтингу ILGA-Europe — на рівні з Румунією, але попереду Польщі.
Ухвалено два важливі закони, які захищають ЛГБТ+ людей від дискримінації в медіа й рекламі. Однак законопроєкт №5488 щодо кримінальної відповідальності за злочини на ґрунті ненависті за ознаками СОГІ досі не розглянуто, попри рекомендації Єврокомісії.
Правозахисники фіксують зростання гомофобних і трансфобних злочинів, а останній Марш рівности в Києві у 2024 році, попри участь дипломатів та ЛГБТ+ військових, пройшов із серйозними перешкодами та агресією з боку противників. Це свідчить про недостатній рівень захисту прав і безпеки для ЛГБТ+ спільноти.
Також в Україні наразі відсутній прогрес у впровадженні цивільних партнерств, попри рішення ЄСПЛ.
Детальніше про вплив євроінтеграції, політики США та російської агресії на права ЛГБТ+ спільноти читайте тут.